Mechanické a optické mieridlá. Aké sú ich výhody a nevýhody?


Tento článok sa umiestnil v súťaži o lístky zadarmo na akciu Extreme Fight.

Ako každá strelná zbraň, tak aj airsoftová sa nezaobíde bez mieridiel. Mieridlá sú zariadenia na hlavni, ktoré slúžia na mierenie. Zbraň je správne zamierená, ak oko, mieridlá a zámerný bod sú v jednej priamke. Rozlišujú sa mechanické a optické mieridlá.

Mechanické mieridlá sa skladajú z mušky a cieľnika. Môžu byť otvorené a zatvorené (dioptrické). Cieľnik je zadná súčasť otvorených mechanických mieridiel so zárezom, ktorý sa robí podľa tvaru mušky. Môže byť pevný alebo regulovateľný, a to buď do výšky alebo do bokov. Muška je predná časť mechanických mieridiel umiestnená pri ústi hlavne, zvyčajne má strechovitý profil (špicatý), hranolový alebo kruhový (perličkový).

Dioptrický cieľnik je zadná časť mieridiel a namiesto otvoreného zárezu má priezorník (malý kruhový otvor), ktorý je umiestnený podstatne bližšie k oku ako otvorený cieľnik. Dioptrické mieridlá sa používajú zvyčajne pri pohyblivých cieľoch. Cieľnik na tropických zbraniach má tvar široko roztvoreného písmena V, ktorý umožňuje rýchlo a pohotovo zamieriť.

Pri optických mieridlách nahrádza funkciu cieľnika a mušky sústava objektívových šošoviek s jedným zámerným prvkom. Šošovky posúvajú cieľ a zámerný prvok akoby do jednej vzdialenosti od oka a strelec ich vníma rovnako ostro. Optickými mieridlami možno odstrániť zrakovú chybu strelca. Puškový ďalekohľad (puškohľad) je najpoužívanejším optickým mieridlom.

Mechanické mieridlá sú spravidla súčasťou zbrane, teda okrem ostreľovacích pušiek. Na útočné pušky ako napr. M4 je výhodné dokupiť si tzv. kolimátor, ktorý môže čiastočne odstrániť nepresnosť zbrane. Ceny kolimátorov začínajú na takých 20 €, pričom mechanické mieridlá, ak nie sú pribalené pri zbrani, sa dajú kúpiť už od 5 €.

Pri kúpe kolimátora si treba dať pozor na to, či baterky sú súčasťou balenia, lebo niekedy je problém zohnať atypické druhy ,,gombíkových bateriek”. Taktiež netreba zabudnúť aj na ochranu kolimátora pred bbčkami. Cena krycieho sklíčka sa pohybuje od 1 až po 10 € podľa typu zbrane a kolimátora. Lepšie je dať 5 € za krytku ako 50 € za nový kolimátor.

Zhrnutie:

Mechanické                                      

• väčšinou súčasťou zbrane       

• cena do 20€                                                                           

• pohotové mierenie a veľký rozhľad pri streľbe          

• na väčšiu vzdialenosť menej presné  

• funkčné vždy a všade                                                          

    vs                                 

Optické

• väčšinou nie sú súčasťou zbrane

• cena 20 € a viac

• nevyhnutnosť kalibrácie a menší rozhľad pri streľbe

• presné aj na väčšiu vzdialenosť

• nevyhnutnosť batérií

Zdroj : www.prelovca.sk

Autor: Jozef Verbovský

Foto: autor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem