Airsoft LiPo batérie. Poznáš ich benefity?

V rámci cyklu preložených článkov, vám dnes primášame komplexný článok o LiPo batériách z portálu Iamairsoft.

Pravdepodobne ste sa zamýšľali nad tým, prečo väčšina ľudí z airsoftovej komunity zamieňa NiMH batérie za LiPo batérie. V skutočnosti je mnoho dnešných zbraní označených termínom „LiPo-Ready“ t. j. pripravených na typ LiPo. S novými technológiami prenikajúcimi do oblasti športu je výhodné poznať najnovšie trendy.

Mnoho hráčov airsoftu nepozná výhody a benefity používania LiPo batérií. Prečítaním tohto návodu sa dozviete viac o airsoftových LiPo batériách a snáď budete aj vy povzbudení zameniť NiMH za LiPo.

Čo je airsoftová LiPo batéria?

LiPo je bežný typ batérie, ktorý je využívaný v rozličných aktivitách. Znamená Lítium-Polymér a poskytuje viac výhod, než obyčajná NiMH batéria. LiPo batérie sú menšie, flexibilnejšie, majú väčšiu kapacitu a zvyšujú reakciu spúšte. NiMH je zas skratka pre typ batérie Nickel-Metal Hydride (t. j. Nikel-Hydrid kovu), ktoré zvykli používať všetci airsoftoví hráči. V dnešnej dobe sa bežné využíva NiMH batéria, no akonáhle sa zoznámite s touto novou technológiou, prečo ich nezameniť za modernejšie? NiMH batérie sú stále používané začiatočníkmi, pretože tí majú často sklony zabúdať na dôležitosť batérie. Ak sa na NiMH batériu zabudne a ostane vybitá, dokáže sa nabiť jediným ďalším dobitím. Tieto batérie však majú aj svoje nevýhody, nakoľko sú omnoho väčšie a preto ťažšie pasujú dovnútra kompaktných zbraní.

Naopak jednou z najväčších nevýhod používania LiPo batérie je fakt, že ak je vybitá alebo klesne pod určitý prah napätia, nemôže byť znovu použitá. Kvôli tomu nie je odporúčaná pre začiatočníkov. Ak ste schopní poradiť si s touto nevýhodou, budete mať z LiPo batérií len osoh a uvidíte, o čom vlastne hovoríme.

Stoja LiPo batérie za to?

Krátka odpoveď je – áno. LiPo batérie by ste si mali zaobstarať, pretože sú kompaktné, menšie a jednoduchšie zapadnú do vašej zbrane. Všetci poznáme tú námahu, keď sa snažíme umiestniť káble do priehradky s batériou, kde je len veľmi málo miesta. No tento boj môže byť minulosťou! LiPo batérie sú menšie, flexibilnejšie a poskytujú rovnaké alebo väčšie (v závislosti na batérii) napätie.

LiPo batérie majú v porovnaní s NiMH batériami napriek svojej menšej veľkosti väčšiu kapacitu (meranú v mAh). To znamená, že LiPo batérie vám dovolia dlhšie využivať zbraň, bez toho, aby ste museli skončiť a nabiť baterku alebo vymeniť baterku za druhú (náhradnú).

Pokiaľ ide o cenu, LiPo batérie sú omnoho lacnejšie než NiMH a môžu stáť len šesť dolárov. Sú nenáročné na náklady a pri začatí tohto športu vašej peňaženke príliš neublížia. Z toho vyplýva, že si ich môžete zaobstarať viac, aby ste mali náhradu v prípade, že sa jedna pokazí.

LiPo batérie lepšie fungujú a poskytnú lepšiu odozvu spúšte na vašej zbrani. Dovolia vám mať dôslednejšiu ROF (Rate of Fire = Rýchlosť streľby) a poskytnú zlepšenie vášho herného výkonu. Ak máte obavu z vybíjania a vyvažovania batérie, nemusíte sa báť, nakoľko týchto ťažkostí vás môže zbaviť využitie inteligentných nabíjačiek. To znamená, že vaša batéria bude  vždy v poriadku a nemusíte sa ňou zaoberať v strede hry.

Ako udržiavať LiPo batériu

Ak na ňu dobre dohliadate, LiPo batéria nebude vyžadovať veľkú údržbu. Ako prvú potrebujete inteligentnú nabíjačku, ktorá je používaná na nabíjanie a vypne sa, keď je batéria úplne nabitá. Taktiež by ste si mali zaobstarať taku nabíjačku, ktorá má schopnosť vyvažovať články. Problémy vyvažovania sa zvyčajne týkajú 11.1v (3 články) LiPo, pretože keď sa batéria vybije, existuje šanca, že by mohlo dôjsť k nerovnováhe hladín napätia v jednotlivých článkoch batérie. Ak máte vyvažujúcu nabíjačku, ktorá dokáže skontrolovať vaše napätie a v prípade potreby ho vyvážiť, tak sa týchto ťažkostí nemusíte obávať.

Ak chcete svoju LiPo batériu uskladniť, mali by ste ju nabiť alebo vybiť tak, že každý článok bude obsahovať 3.8V na článok. Taktiež máte možnosť uskladniť ju plne nabitú, no z dodatočného prieskumu vyplýva, že to môže zničiť trvácnosť batérie. Uskladňovať batériu, ktorá je takmer prázdna je tiež zlý nápad, pretože samo-vybíjanie môže spôsobiť, že napätie klesne pod určitý prah a daný článok bude ďalej nepoužiteľný. Do budúcnosti sa snažte nevybiť batériu pod 3.0V.

Všetko, čo potrebujete urobiť na uskladnenie vašej LiPo batérie je zachovať napätie každého článku na 3.8V (nominálne). Udržiavanie tohto napätia pri uskladnení pomôže udržať vašu LiPo batériu silnú a trvácnu. Ak máte obavy z toho, že napätie klesne príliš nízko, môžete si zakúpiť pomerne lacný LiPo alarm, ktorý zapojíte do vašej batérie. Jeho cena začína asi pri 2 dolároch a tento prístroj môže zachrániť vašu batériu od potenciálnej katastrofy.

Niektoré inteligentné nabíjačky túto funkciu majú, takže pred utratením dvoch dolárov si pozorne skontrolujte svoj produkt. Odporúčaný je aj alarm pre užšiu batériu, ktorý dokáže zapadnúť do vašej výbavy, je však o niečo drahší než obvyklý LiPo alarm. Nakoľko ho môžete mať pri sebe počas hry, tak vás v prípade nízkeho napätia pípajúci zvuk upozorní, že vaša LiPo batéria je takmer vybitá a musí byť vymenená.

Ak máte pocit, že vaša LiPo batéria ide vybuchnúť alebo že je väčšia, než obvykle (nafúknutá), nemusíte sa obávať. Znamená to, že vaša batéria je vybitá ale ak ju budete naďalej používať, môže sa naozaj vznietiť. Obvykle by ste túto situáciu nikdy nemali zažiť, no ak sa tak náhodou stane, odstráňte batériu a vložte ju do LiPo bezpečnostnej nádoby. Následne sa bezpečne zbavte LiPo batérie a zakúpte si novú.

Veci, na ktoré sa zamerať pri LiPo batérii

Pravdepodobne nechcete utratiť tisícky dolárov za obyčajnú batériu. Hľadáte niečo lacné, efektívne a spoľahlivé. Našťastie, LiPo batérie sú veľmi lacné a hlavná časť vášho rozpočtu by mala ísť do výbavy na jej udržiavanie. Potrebujete kvalitnú inteligentnú nabíjačku a LiPo alarm napätia. Tie zaistia, že sa nebudete musieť zaoberať žiadnymi problémami s vašou batériou.

Inteligentná nabíjačka je pravdepodobne nevyhnutnou súčasťou LiPo. Vysoko kvalitnú LiPo nabíjačku môžete dostať za relatívne nízku cenu. Táto nabíjačka vás môže ušetriť mnohých ťažkostí. Odporúčaný produkt dokáže nabiť vašu LiPo batériu a vypne sa akonáhle je plne nabitá. To znamená, že ju nikdy nenabije príliš a vaša batéria tak bude v bezpečí. Ak máte 11.1v LiPo batériu, môžete zvážiť kúpu vyvažujúcej nabíjačky, nakoľko sú 11.1v batérie náchylné na nevyváženosť článkov.

Nakoľko sa obzeráte po novej batérii, mali by ste vedieť, že skvelá značka u ktorá stojí za to je značka (výrobca) Tenergy,. Určite nechcete žiadny nepodarok, preto sa snažte nájsť batériu tejto značky – Tenergy, ktorá zapadne do vašej výbavy. Existujú dva produkty, ktoré môžu pasovať do vašej výbavy. Jeden je nunchuck batéria, ktorá zvyčajne pasuje do zbraní crane štýlu a druhá je stick batéria, ktorá je dostatočne malá na to, aby pasovala do akejkoľvek zbrane.

Dôležitá terminológia

Počas surfovania na Internete ste pravdepodobne narazili na slová ako mAh, a podobne. Cieľom tejto časti je informovať vás o najdôležitejšej terminológii, aby ste svojej zbrani mohli nájsť tú najlepšiu batériu.

Najpodstatnejším slovom, ktoré by ste mali poznať je napätie. U LiPo batérií existujú dva hlavné typy hladiny napätia. Sú to 7.4v a 11.1v. Jeden LiPo článok má 3.8v, takže ak máte dva články, dávajú dokopy 7.4v batériu; a ak máte tri články, tie dajú dokopy 11.1v batériu. Najobvyklejším typom je práve 7.4v batéria, nakoľko 11.1v batéria môže byť pre vašu zbraň príliš silná.

Ak vaša zbraň nemá MOSFET (tranzistor riadený poľom s hradlovou oxidovou vrstvou), tak 11.1v batéria môže zvýšiť riziko zničenia kontaktov spúšte. Ak si nie ste stopercentne istí, že vaša zbraň obsahuje MOSFET alebo že zvládne 11.1v batériu, v záujme bezpečnosti odporúčam zaobstarať si 7.4v batériu.

Ďalším pojmom sú články. LiPo batérie majú rozličný počet článkov, ktoré poskytujú náboj. Ako som už spomenul, existujú dva základné typy – dvojčlánkové alebo trojčlánkové. Väčší počet článkov v zbrani znamená viac napätia, ale aj nárast veľkosti.

Pri kontrolovaní vašej LiPo batérie LiPo kontrolórom zistíte, že články sú označené písmenom S alebo číslom 5. Potom vám napovie, koľko máte článkov, takže môžete vidieť, či je niektorý vybitý alebo nie. Ďalej potrebujete vedieť, akú má vaša batéria kapacitu. To v podstate predstavuje to, koľko šťavy si prinesiete na bojisko. Čím je vyššie mAh, tým dlhšie batéria vydrží. To taktiež znamená, že sa zväčší veľkosť vašej batérie. Musíte sa preto uistiť, aké je ideálne mAh batérie, aby sa zmestila do vašej zbrane.

Pri študovaní LiPo batérií bežne narazíte na C-hodnotenie. Je to hodnotenie vybíjania a miera toho, ako rýchlo sa batéria bezpečne vybíja. Je to užitočné, pretože budete vedieť, na akých číslach sa pohybovať a pod aké číslo batérie nevybíjať.

  • 1000mAh = 1 A.
  • 1 A x 15 = 15 A súvislého vybíjania.

To znamená, že vaša zbraň môže využiť 15 ampérov LiPo batérie bez toho, aby ju poškodila. Vyššie C-hodnotenie by znamenalo rýchlejšiu odozvu spúšte. Nižšie C-hodnotenie by zas bolo pomalšie. Majte na pamäti, že vyššie C-hodnotenie nie je vždy lepšie, nakoľko vašej výbave pridá viac váhy.

Čo je LiPo-Ready?

LiPo-Ready je v podstate marketingový termín používaný na to, aby prilákal ku kúpe aj spotrebiteľov neoboznámených s LiPo terminológiou. 7.4v batéria by mala pasovať do takmer všetkých automatických elektrických zbraní. 11.1v batéria na druhej strane vyžaduje, aby bola zbraň modifikovaná alebo vybavená MOSFET-om, aby sa nepoškodili kontakty spúšte.

Pokiaľ na vašej zbrani používate 11.1v batériu bez prípravy, pamätajte na to, že gearbox bude cyklovať rýchlejšie, a teda sa váš motor viac opotrebuje, kontakty spúšte môžu byť vysilené a existuje možnosť, že by sa váš piest mohol zodrieť. To je dôvod, prečo mnohé airsoftové spoločnosti začínajú pri výrobe do zbraní zabudovávať MOSFET-y. Napríklad, predstavenie Ares Amoeba zahŕňa zabudovaný MOSFET, ktorý dovoľuje zvládnuť záťaž 11.1vLiPo batérie.

Kvôli popularite týchto batérií výrobcovia vedia, že na zvýšenie predaja musia vyrábať zbrane, ktoré sú schopné zvládnuť aj 11.1v LiPo batériu. Pripomínam vám však, že 7.4v LiPo batéria môže byť bezpečne použivaná v takmer všetkých zbraniach a poskytuje všetky výhody tohto typu batérií.

Mýty a mylné tvrdenia

Napadajú mi tri dôvody, pre ktoré by sa airsoftoví hráči mohli báť zameniť batériu NiMH za LiPo batérie.

Myslia si, že LiPo batérie sú nebezpečné, že vyžadujú veľa údržby a že môžu byť použité len v určitých zbraniach. Nič z toho nie je pravda. LiPo batérie nevyžadujú tony údržby. To samozrejme neznamená, že ich môžete zanedbať, vyžadujú však len jednoduchú údržbu, ktorá vám nezaberie veľa času. Všetko, čo v podstate musíte urobiť je uistiť sa, že hladiny napätia sú počas používania plné a že sa nevybijú pod 3.0V. Pokiaľ máte k batérii pripojený alarm, budete na to upozornení, čím je ďalšia komplikácia odstránená. Príchodom nových technológii, ako napr. inteligentných  nabíjačiek, vyvažujúcich prístrojov, alarmov a pod. sú všetky typy ťažkostí takmer eliminované.

Airsoftoví hráči sa taktiež boja, že by potrebovali LiPo tašky na uskladnenie, pretože často kolujú fámy, že sa LiPo batérie vznecujú. LiPo batérie sa môžu vznietiť len v prípade, že ich použijete nesprávne. Uistite sa, že nepoužívate batériu keď je nafúknutá (vybitá) a že ju používate v súlade s odporučeniami.

Posledný mýtus že môžu by´t použité len v určitých zbraniach je pravda ale aj nepravda. Je pravdou, že LiPo batérie vyžadujú úpravu a/alebo MOSFET, no 7.4.v LiPo batéria môže byť použitá v akejkoľvek zbrani (aj bez MOFSET-u). Povedal by som, že 11.1v batériu by ste mali používať, len ak má vaša zbraň MOFSET. Ak ho nemá, použil by som 7.4v LiPo batériu a ťažil zo všetkých jej výhod.

Myšlienka na záver

LiPo batérie sú skvelou a rýchlou cestou k tomu, aby ste získali výhodu na bojisku. Kľúčom je rýchla odpoveď spúšte a s kapacitou väčšou než pri NiMH budete schopní využívať zbraň dlhšie bez výmeny batérie (za náhradnú) alebo znovunabitia. Nemajte obavy z údržby LiPo batérie alebo z toho, že do vášho športu prinesie veľa ťažkostí. Pokiaľ sa budete o svoju batériu starať a dobre s ňou zaobchádzať, poskytne vám to isté. Za dobrú starostlivosť sa vám LiPo batérie odmenia dlhodobou spoľahlivosťou.

Pôvodný text si môžete prečítať TU.

Autor pôvodného textu: Henry Ngan

Autor prekladu: barbora_n

Foto: iamairsoft

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem