Airsoftové ihrisko Ražňany: Miesto, ktoré vyhľadávajú hráči aj zo vzdialených kútov sveta

Predstavujeme vám ďalšie miesto na východnom Slovensku, kde sa dokáže človek perfektne vyblázniť. Je ním airsoftové ihrisko v Ražňanoch.

Ihrisko je možné nájsť jednoducho. Nachádza sa pri Sabinove približne 2km za dedinou Ražňany. Tam po pravej strane môžete vidieť staršiu cestu. Je prispôsobená pre jedno auto a na jej začiatku sa nachádza rampa, ktorá je v deň akcie zdvihnutá. Z opačnej strany sa tam dá prísť z diaľnice od Popradu, kde je nutné zísť z výjazdu za obcou Fričovce na dedinu Hendrichovce, pokračovať po hlavnej a v obci Bertotovce odbočiť na dedinu Hermanovce (respektíve Sabinov). Za dedinou Jarovnice je spomínaná odbočka.

Airsoftové Ihrisko Ražňany je tu už od 27. 8. 2016. Tento rok to bude jeho tretie výročie fungovania. Ihrisko je pravidelne vyhľadávané hráčmi z celého okolia. Hrávali tu airsofťáci napríklad aj z Bratislavy, Prahy, Poľska či aj z Bulharska, Grécka a Mexika.

Momentálne sa tu organizujú jednodňové akcie, ale do budúcnosti sa plánujú aj viacdňové. Akcie začínajú zväčša o 10 hodine a končia podľa chuti hráčov (zvyčajne okolo 16 hodiny). Na ihrisku je možné usporiadať aj súkromné akcie, teambuilding, VIP akcie alebo si ho môžete prenajať pre súkromné účely.

Pri organizácii akcií v Ražňanoch pomáhali členovia tímu DRAGONS, ktorí sa už tomu však nevenujú. Ihrisko tak riadia pomocní organizátori na čele s Jozefom Borsukom.

Nápad sa zrodil dva roky pred otvorením ihriska a celé to zrealizoval Tím GAT. Ich cieľom bolo mať vlastné ihrisko na tréning aj na usporadúvanie akcií. Spoločnými silami sa podarilo vyčistiť les, pripraviť zábrany, krytia, parkovisko… Hneď na to sa ihrisko otvorilo a je otvorené až dodnes. Organizátori aj hráči sa tešia z jeho obľúbenosti. 

Dokazujú to aj recenzie na facebookovej stránkeskupine.

Ihrisko je vybavené elektrinou, vodou, záchodom, parkoviskom priamo pred vstupnou bránou. Bufet vám ponúkne aj občerstvenie formou teplých či studených nápojov ale nájdete tu aj obľúbenú klobásku či guláš. Po dohode je možné zabezpečiť aj catering. K dispozícii je aj ohnisko s drevom a palicami na opekanie. Nachádza sa tu aj lanovka dlhá 200 metrov a živé kalčeto na spestrenie súkromných akcií. Je možnosť si tiež zakúpiť aj BBčka, plyn, dymovnice, granáty a CO2 bombičky. Pre hráčov je k dispozícii aj požičovňa zbraní. Na výber máte rôzne druhy, ako napríklad: AK74, MP4, MP5 a ku všetkým zbraniam sa poskytujú aj okuliare a masky. Zapožičanie zbrane s maskou a okuliarmi vás stojí 10€. V požičovni sa dajú požičať aj vysielačky.

Ihrisko sa rozprestiera na ploche sedem hektárov, kde môžete nájsť 7 budov obklopených lesom. Na svoje si prídu hráči CQB ale aj OSB a to je aj výhodou ihriska. Areál uprostred prírody ponúka priestor na načerpanie energie a zaujímavú hru bez rušivých vplyvov. Oblasť OSB vám ponúka: les, cesty priekopy, zrázy, čistinky, barikády vežičky, snajperské hniezda…

CQB oblasť zahŕňajú budovy, v ktorých sú spravené labyrinty, steny a rôzne krytia. Vonku medzi budovami je prispôsobený priestor z vysokých paliet na rýchle boje o dominátor.

Rekvizity ako vlajky, dominátor, bomby či rukojemníci sú samozrejmosťou. Celé ihrisko je ozvučené rozhlasom, z ktorého znejú oznamy pre hráčov ale aj bojové zvuky. Nie jeden hráč si to môže pomýliť s realitou. Napríklad taký prílet vrtuľníka :D. Rozhlas pomáha k tomu, aby sa informácia dostala priamo k hráčovi v prípade, že nemá vysielačku.

Okrem klasických akcií sa na airsoftovom ihrisku v Ražňanoch organizujú aj larpové a scenárové akcie. Pracovný názov organizátorov je Veliteľská taktovka. Velitelia sú počas celej akcie v hre, rozdávajú rozkazy a koordinujú hru, aby hráči odchádzali s čo najlepším zážitkom z hry. Každá akcia je fotená, a tak si môžu hráči fotoúlovky pozrieť na FB stránke ihriska.

Každá akcia posúva organizátorov bližšie k hráčom a nasvedčuje tomu aj kniha prianí a sťažností, ktorá je taktiež na FB stránke. Slúži k tomu, aby sa odstránili nedostatky a spoločne sa tak vytvorilo jedno z najlepších ihrísk na východe.

Počas sezóny sa hier zúčastňuje minimálne 70 až 150 hráčov. Mimo sezóny je to o niečo menej. Všetko sa odvíja od počasia.
Priateľské vlezné na ihrisko v Ražňanoch sú 3 eurá.

„Väčšina hráčov je s ihriskom spokojná. Tí nespokojní si to spôsobili sami, ich pohľadom na fair play hru,“ vyjadril sa Jozef Borsuk na otázku o spätnej väzbe, ktorú u neho hráči zanechávajú. Podľa neho sa organizátori snažia, aby každý hráč odchádzal s čo najlepším pocitom a to sa častokrát prejaví vďačnosťou v podobe podanej ruky pri odchode. To je signál, že všetko je na dobrej ceste, že má zmysel v tom pokračovať a neustále niečo vylepšovať.

Článok uzatvárame jeho volaním na návštevu: ,,Srdečne pozývam všetkých nadšencov airsoftu, ktorí neboli u nás na ihrisku, ale aj tých ktorí už boli a sú verní. Príďte si zahrať airsoftovú vojnu a pritom sa príjemne odreagovať v krásnom lesnom prostredí. Máme pre vás otvorené ihrisko už skoro tri roky. Je preverené profesionálnymi airsoftovými hráčmi a svojou rozlohou patrí k jedným z najväčších na východe. Budem rád, ak bude aj najvyhľadávanejším.“

Autor: Tomáš Michalík

Foto: autor, organizátor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem