Ares Amoeba Striker: Inovatívna zbraň či jedna z mnohých?

V roku 2016 Ares uviedol na trh odstreľovačku nižšej cenovej kategórie s označením AS-01. Popri toľkých dostupných modeloch asi nikto netušil, aký úspech tento model zaznamená.

Niektorí ste si možno všimli, že som v nadpise neuviedol označenie AS-01 ale iba názov rady Striker. Bol to úmysel. Ares totiž v júli oznámil, že čoskoro uvedie na trh ďalšiu zbraň spomínanej rady, pochopiteľne s označením AS-02. A tak by som chcel spomenúť obe zbrane.

Začnime s AS-01

Uvádzacia cena na našom trhu sa pohybovala okolo 140€, dnes je však už na úrovni 160€. Jedným z dôvodov sú isto aj početné kladné recenzie, ktoré najčastejšie vyzdvihujú kvalitné spracovanie tela. Musím povedať, že s pažbou AS-01 sa nemôže rovnať žiadna VSR pažba. Ak neberieme do úvahy aftermarket. Naopak, často sa jej vyčíta nerealistický dizajn, čo však nie je tak úplne pravda. Na zbrani je jasná inšpirácia Magpul setom pre ostrú Remington 700. Druhá vec, ktorá mnohým vadí, je malý objem vzduchu. Tu musím čiastočne súhlasiť, avšak tento problém je riešiteľný viacerými spôsobmi ako napríklad HPA systémom či osadením T-N.T. hlavne, ktorá z mojej vlastne skúsenosti Strikerke výrazne predlžuje dostrel. Tu odporúčam dĺžku 430mm. Hlavným plusom  je pre mňa krátky ťah záveru, ktorý pri sniperke umožňuje obtiahnuť takmer nepozorovateľne.

Pokračujme s AS-02

Niet divu, že Ares sa pri AS-02 vydáva podobnou cestou. Možno až na niekoľko vychytávok, ktoré sú za mňa geniálnym ťahom, keďže odstraňujú hlavné problémy z AS-01. Celková konštrukcia AS-02 je podobná, avšak pažba má väčšiu „opierku“ a hlaveň je o poznanie kratšia. Obťahovacia páka záveru je po novom podobná páke L96, čiže lepšie sadne do ruky a uľahčí obťahovanie. Zmenou prešla aj zásobníková šachta, ktorá bude po novom bez koľajničiek, do ktorých bolo treba zásobník pri AS-01 presne trafiť, čo spomaľovalo prebíjanie. Trochu nepochopiteľnou súčasťou bude aj sklopná opierka na rameno podobná ako napríklad pri M249. Tá mi na „scout rifle“, čo je oficiálna kategória tejto zbrane, vôbec nesedí. Najdôležitejšou zmenou je však výmena pôvodného záchytu piestu za 90- stupňový oceľový, čo by malo zaistiť väčšiu odolnosť.

Objem valca pravdepodobne ostane rovnaký ako pri AS-01. Jednou z možností pre jeho zväčšenie tak ostáva EdGI kit, ktorý je však cenovo ďaleko za hranicou hodnoty zbrane.

Jedna vec čo na Striker rade nenávidím je fakt, že Ares má takmer monopol na výrobu náhradných dielov. Niežeby Ares nevyrábal všetko potrebné, avšak takmer úplná absencia konkurencie na trhu s dielmi pre Strikerky dovolí Aresu udávať mierne vyššie ceny, ako je tomu napríklad pri dieloch pre VSR systémy. Aj taký závit na tlmič je na Strikerke neštandardný, čo nás núti buď kúpiť od Aresu pomerne drahý tlmič exkluzívne pre Strikerku, alebo kúpiť redukciu na klasický 14mm závit a k nej klasický tlmič. To je však zhruba na rovnakej, ak nie vyššej cenovej úrovni.

Každopádne si dovolím povedať, že Striker AS-01 je zbraň, ktorá vytŕča z radu a dúfam, že v najbližších týždňoch sa konečne dočkáme AS-02, ktorá ju ešte preskočí.

 

Autor: JMT

Foto: autor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem