DANTE zo Severného Írska: Závidím vám vaše FPS limity!

Airsoftová komunita chce byť videná. Vlastnosť, ktorá sa nám stále viac a viac potvrdzuje. Výnimkou nie je ani dnešný respondent. Ten sa k nám dostal náhodou, vďaka diskusii na sociálnej sieti. Prinášame vám rozhovor s Dantem.

Hráčom airsoftu, ktorý sa svojmu koníčku venuje aj v zahraničí. Za prísnejších podmienok, mastnejšieho vstupného a s použitím cudzieho jazyka. Nikolas Kišš a.k.a Dante žije v Severnom Írsku už skoro štvrtý rok. Svoj koníček v krajine nanovo oprášil pred dvomi rokmi. V súčasnosti je členom UKARA Airsoft Marshalls, čo v praxi znamená, že na jednom z ihrísk robieva počas hry rozhodcu. V cudzine je aj členom tímu s názvom BlueLilacSquad, ktorý sa stal mixom Slovákov a hráčov zo Severného Írska.

Zaujíma ťa, aké rozdiely v chápaní airsoftu nám vo svojich dvoch krajinách v rozhovore vypichol?

Ako často sa zúčastňuješ akcií?

Hrávať len tak s chalanmi chodíme vtedy, keď sa dá. Čiže pokojne aj dvakrát alebo trikrát do týždňa. Veľmi veľa z tohto času zaberajú tréningy. Potom ešte každé tri týždne sa tu robia veľké akcie, kde sa niekedy zúčastní aj 100 až 150 hráčov.

Vidíš nejaké rozdiely čo sa týka zabezpečenia a organizácie airsoft akcií oproti tým u nás?

Rozdiely sú rapídne. Pomaly až neporovnateľné. No nechcem, samozrejme, odsudzovať slovenskú airsoftovú kominutu a organizátorov akcií. V Severnom Írsku sa airsoft berie trošku vážnejšie. To znamená, že počas soft udalosti sú priamo vyhradené miesta, kde je safe zóna a potom priestor, kde sa hráva. Hlavne v rámci Marshalls Team (rozhodcov -pozn. autora) sa nebavíme o tom, či sa to niekomu páči alebo nie. Pravidlá sú jasne určené. Od miesta konania až po FPS limit, ktorý musí byť striktne dodržiavaný, inak hráč nebude pripustený ani k hre.

Kde sa najčastejšie hráva? Myslím z hľadiska priestorov.

V Severnom Írsku sa nemôže hrávať kdekoľvek. Sú na to presne vyhradené miesta, ktoré musia mať licenciu na to, aby sa tam mohlo niečo ako airsoft prevádzkovať. Okrem licencie ihrisko musí byť schválené aj políciou.

Hrávajú sa tu aj indoor aj outdoor akcie, kde sú na to veľmi dobre prispôsobené podmienky ako aj miesto.

Hlavným rozdielom oproti Slovensku je obmedzenie limitov na 328 FPS. Pred každou akciou sa meria sila zbrane zakaždým. Samozrejme, je tolerovaný rozdiel pri piatich či 10 FPS hore dole. Viac však nie, keďže je to tu ohraničené aj zákonom.

Aké vstupné býva na bežných lokálkach a ako sa k tomu ľudia stavajú?

Vstupné sa líši od toho, či to je halfday (poldňová) alebo fullday (celodenná) akcia.No oproti Slovensku je to však veľký cenový rozdiel. Minimálna cena vstupného sa pohybuje okolo 15libier na halfday a môže vystúpiť až na 30 libier na fullday.

Hráčov suma vstupného vôbec netankuje, keďže si uvedomujú, že ihrisko je oficiálnym miestom pre airsoft hry, kde si môžu počas prestávky dať kávu, čaj či čosi pod zub. Nevynímajúc sociálne zariadenia. No, samozrejme, nie je vždy všetko úplne dokonalé. Predsa sme len ľudia. Ak sa usporadúva veľký MilSim, tak je minimálne postarané o ToyToy búdky.

Akých hráčov na akciách stretávaš oproti tým na Slovensku?

Ak  mám byť úprimný, už ani neviem, akí hráči sú na Slovensku. Z toho čo si pamätám, vždy sa našlo pár nepriestrelných mníchov. Samozrejme, tak je to aj tu. Rozdiel je v tom, že tu ak je hráč nahlásený jednému z organizátorovi ako cheater, tak MarshallTeam ho má v oku a sleduje, čo daný hráč robí. Keď sa potvrdí, že daný hráč naozaj porušuje pravidlá, nespratník dostáva prvé upozornenie. Neskôr druhé a pri opakovanom porušení pravidiel ide domov. Už sa niekoľkokrát stalo, že hráč dostal ban na dané ihrisko a má na ňom zakázané trvalo hrávať.

Ak by si mal nejako charakterizovať úroveň airsoftu u nás a v Severnom Írsku, ktorá krajina je podľa teba na tom lepšie?

Úprimne mám pocit, že je to lepšie práve tu v Severnom Írsku. Ľudia to tu berú ako šport.  Tak isto ako niekto chodí hrať futbal, tak tu ľudia hrávajú Airsoft. Tiež sa tu pravidelne konajú 5 vs 5 tournamenty či iné ligy. Tímy medzi sebou súperia, ktorý bude najlepší.

Slovákom však chcem poslať palec hore, že sa snažíte udržať slovenský soft pri živote.

Máš pocit, že v zahraničí alebo teda konkrétne tam, kde hrávaš, vnímajú ľudia airsoft odlišne?

Absolútne nie. Veľa ľudí ho tu podporuje a snaží sa, aby miesta, kde sa hráva, boli vždy v najlepšom stave. Ide im o to, aby arény či už indoor alebo outdoor boli na sto percent pripravené k čo najlepšej hre.

A ako je na tom vnímanie a rešpektovanie fair play?

Ako som už vyššie spomínal, tu sa s tým ako MarshallsTeam nebavíme. Hráč dostane dve upozornenia, lebo každému sa môže stať, že necíti, keď ho trafia napríklad do ruksaku. Ale zas keď je niekto terminátorom, nemá čo hľadať na ihrisku a bodka.

Máš niečo, čo by si rád odkázal našim hráčom?

Asi len toľko, že vám závidím limitáciu FPS. Lebo úprimne, 328 FPS na každú jednu zbraň je málo. Je jedno, či máš guľomet alebo odstreľovaciu  pušku, limit je limit. Už len nenechajme slovenský soft padnúť.

 

A tiež by som chcel poďakovať za príležitosť povedať ostatným o tom, aký airsoft je tu u nás. Veľmi si cením túto príležitosť. Ďakujem krásne.

 

Autor: Zuzana Michalíková

Foto: Archív Danteho a

The Mill indoor combat center

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem