Ešus – najlepší kamarát do prírody?

Tento článok sa umiestnil v súťaži o lístky zadarmo na akciu Extreme Fight.

Určite všetci poznáte problém s viacdňovými akciami, alebo dlhšími pobytmi v prírode, kde potrebujete nádobu na varenie. Všetci siahneme po dobrom starom ešuse. Desaťročia slúži verne, je praktický, lacný a dostupný v každom poľovníctve, army shope či turistickom obchode. Máme na výber hliníkové, oceľové, titánové a ktovie aké ešte. Je ale skutočne tak dobrý? Alebo sme s ním spokojní len preto, že nič lepšie nepoznáme?

Poďme sa na to teda pozrieť.

Obyčajne máte v sade dva ešusy. V lepšom prípade aj jednu panvičku. Zamyslite sa ale, kedy ste počas jedného pobytu skutočne potrebovali všetky tri nádoby? Asi to nebolo veľakrát. A položte si teraz ďalšiu otázku: Nestačil by mi len jeden hrniec? Myslím, že mi dáte za pravdu.

Tak dobre, zbavme sa teda všetkých zbytočných nádob a vezmime si len jeden hrniec s pokrievkou. Teraz ale ďalšia otázka: Prečo som platil za 2-3 nádoby, keď mi stačí jedna? Kvalitná sada ešusov bez problémov môže stáť aj viac ako 40 €. Nehovoriac, že ešus je veľký a hlučný, ak vám oň niečo v ruksaku bije. Jasné, môžete doň niečo dať, aby ste využili priestor v ňom, keď nevaríte. Ale aj tak je nespratný. Veľakrát si musíte dobre rozmyslieť, čo si na akciu zoberiete a keď si vezmete, koľko miesta taký ěsus zaberie, prehodnotíte situáciu.

Čo by ste povedali na to, keby som vám ukázal ešus s objemom 700 ml, ktorý je veľký ako peňaženka? Zaujalo vás to? Tak čítajte ďalej.

Dovoľte mi predstaviť vám Bear Bowl – prvý a jediný skladateľný hrniec sveta. Ide o vynález turistov, ktorí so sebou nechceli viac vláčiť ešusy. Sadli si na to a vynašli Bear Bowl, vyplnili tak dieru na trhu a veľmi sa im darí.

Čo je Bear Bowl?

Je to nádoba s hliníkovým dnom a silikónovými stenami, ktoré sa dajú zložiť ako origami. Dokonca má aj ucho, ktoré je opletené paracordom, ktorý môžete využiť v núdzovej situácii. Dostať ho v troch veľkostiach: Papa Bear (najväčší), Mama Bear (stredne veľký) a Baby Bear (najmenší). Ja vlastním predprodukčný model Baby Bear, ktorý som dostal ako dar za príspevok na Kickstarter.

Použitý silikón je odolný teplu (nie ohňu alebo žiaru) a je tak vhodný na všetky druhy plynových, liehových či benzínových varičov. Môžete ho použiť aj na drievkači, len treba dať pozor, aby plamene nesiahali na steny nádoby, pretože by silikón mohli poškodiť. Takisto ho môžete použiť aj v (nie príliš horúcej) pahrebe, ale nie na otvorenom plameni ohňa. Výrobca v takom prípade neručí za vzniknuté škody.

Bear Bowl je veľmi skladný a jeho umývanie je skutočne hračka. Steny sú aj zvnútra silikónové a po jedle ich jednoducho opláchnete vo vode alebo utriete papierovou utierkou – hotovo.

Nič v ňom neprihorí a na bežné kempovanie alebo viacdňové akcie je skvelým spoločníkom, ktorý vám sotva zaberie priestor v ruksaku. Baby Bear stojí len necelých 30 USD + poštovné. Takže cena je veľmi konkurencie schopná a očakáva sa, že bude klesať, keď sa výroba rozbehne naplno.

A ako bonus vám k nemu dám recept na raňajky šampiónov v prírode – ovsenú kašu.

Budete potrebovať:

  • Bear Bowl alebo inú nádobu,
  • zdroj tepla,
  • ovsené vločky,
  • med/cukor,
  • vodu,
  • smotanu do kávy/mlieko/maslo (ako vám ročné obdobie dovolí),
  • sušené brusnice alebo iné ovocie podľa chuti a dostupnosti.

Takéto raňajky sú plné bielkovín, tukov a sacharidov, čiže všetkého, čo na náročný deň potrebujete. Uvidíte, že ak ste ovsenú kašu doteraz nenávideli, bolo to len preto, že ste ešte nikdy nejedli dobrú a obľúbite si túto.

Postup:

Vodu priveďte do varu (aj kvôli sterilizácii). Ak zovrela, odstavte teplo a prisypte ovsené vločky. Ja nosím dávku v uzatvárateľnom sáčku. Pridajte podľa chuti med (nosím ho v maličkom sklenom pohári) alebo cukor, smotanu (používam smotanu do kávy v sklenej fľaške), mlieko alebo maslo, aby ste kaši dodali jemnú chuť. Všetko dobre zamiešajte a nechajte päť minút odstáť. Teraz môžete pridať nejaké ovocie, ktoré so sebou máte, alebo viete nájsť v blízkosti. Dobrú chuť.

Ak vás produkt zaujal, nájdete ho na stránke výrobcu alebo na Facebookovej fanpage.

Autor: Norbi

Foto: výrobca, autor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem