Päť expertov o tom, ako a kedy začať učiť deti strieľať

V rámci cyklu preložených článkov, vám dnes primášame zaujímavý pohľad na streľbu u malých detí. Článok bol pôvodne publikovaný v časopise GUN PRIMER a nájdete ho TU.

Učiť deti strieľať, spolu s bezpečnosťou pri narábaní so strelnými zbraňami, sú dôležité jednak pre budúcnosť športu a taktiež pri prevencii nehôd so strelnými zbraňami.

Cvičiť alebo necvičiť?

To je otázka. Vo svete extrémne konzervatívnych vs. liberálnych názorov a médií, ktoré prinášajú veľa zavádzajúcich štatistík, nájdete k tejto otázke rozličné vášnivé odpovede. Kedy by ste mali začať učiť deti strieľať?

Ak si vyhľadávate štatistiky, apelujem na vás, aby ste postupovali opatrne. Existuje totiž mnoho faloše. Zatiaľ čo čísla môžu byť správne, spôsob, akým sú prezentované, je pre potreby propagandistických účelov zvyčajne klamný. Napríklad, uvidíte čísla, ktoré vyjadrujú „počet detí zabitých zbraňami“ ročne. Informácia, ktorú však nedostanete je, že v danej štatistike je za dieťa považovaný každý človek mladší ako 21 rokov. Takže zatiaľ čo si predstavujete malé dieťa, ktoré postrelilo seba alebo niekoho iného, tak v skutočnosti ide najmä o tínedžerov, ktorí sa rozhodli zámerne spáchať zločin. Zbrane ľudí nezabíjajú. Ľudia s chorými úmyslami držiaci zbraň áno. Myslím si, že viac než rozšírenie kontroly zbraní potrebujeme zmeniť náš morálny kompas.

Existujú však prípady, v ktorých dieťa objavilo strelnú zbraň a malo to hrozné následky. Tomu môže byť úplne zabránené vhodným výcvikom a tréningom. Ak máte v domácnosti deti a zbraň súčasne, je na vašej zodpovednosti naučiť ich bezpečnosti. Učiť ich strieľať pod vašou kontrolou je len prospešnejším krokom naviac.

Pre lepšie porozumenie tejto oblasti som sa spýtal piatich expertov na to, ako a kedy je najvhodnejšie začať učiť deti strieľať.

Fred Mastison – Prezident Force Options Tactical Training Solutions

Pevne verím, že deti by sa mali učiť strieľať. Existuje pre to mnoho dôvodov, no najdôležitejšími sú bezpečnosť a sebavedomie. Ak máte v dome strelné zbrane, je nutné, aby im deti úplne porozumeli. Nielen tomu, že sú potenciálne nebezpečné, ale aj tomu, že ak sa s nimi zachádza s rešpektom, môžu byť príjemnou zábavou. Deti ktoré sa učia bezpečne a správne strieľať získajú sebavedomie, ktoré je náročné zohnať niekde inde.

Čas, kedy by ste mali začať brávať deti na strelnicu sa líši. Ja však verím, že záleží na samotnom dieťati. Niektoré deti jednoducho dospievajú skôr, než iné. Ja osobne som začal učiť moje deti strieľať z airsoft a BB zbraní, keď mali 5 rokov. V siedmich rokoch už strieľali z pušky Crickett .22. Teraz, oveľa neskôr, sú výnimočnými strelcami schopnými ovládať akúkoľvek zbraň.

Vo všeobecnosti deťom odporúčam začať strieľať z pušiek malého kalibru, napr. Crickett .22. Čím je zbraň menšia, tým lepšie im sedí. Keď pomaly dospievajú, môžete prejsť na malú .22 LR pušku, ako napr. Walther P22. Išiel by som ešte ďalej a navrhol používať supresor na pomoc v budovaní solídnych streleckých schopností. Dôležité sú aj zábavné terče. Reakčné terče ako plechovky či oceľové terče robia strieľanie ešte zábavnejším. Doprajte si čas a skombinujte bezpečnosť a zábavu. Vybuduje to celoživotných strelcov.

Julie Golob – Kapitánka tímu Smith & Wesson

Mladým veľmi odporúčam začať so vzduchovkou alebo puškou kalibru .22. Sú dobrým štartovacím bodom pre kohokoľvek, bez ohľadu na vek. Na začiatku sa treba naučiť, ako strieľať. Airsoftové zbrane a .22 LR platformy pomáhajú eliminovať negatívnu reakciu spätného nárazu, takže sa študent môže zamerať na základy a naučiť sa, ako perfektne streliť.

Potom je dôležité zamerať sa na veľkosť a váhu strelných zbraní. Dĺžka zásobníka a veľkosť rukoväte sú pri mladých pre úspešnú streľbu kritickými. Pri mojej deväťročnej dcére som začala s S&W M&P22 Compact, pretože si ju dokáže dobre uchopiť a dotiahne na spúšť. Zvolila som pušku S&W M&P15-22, pretože uvoľnený zásobník jej umožňoval správnu formu držania a taktiež dobre vidieť – cieliť. Super vecou pri oboch týchto platformách je, že sú skvelými trénermi pre mladých aj dospelých. Najmä rýchle nastavenie zásobníka pri puške umožňuje súhru zbrane so strelcom.

J.J. Reich – Manažér Vista Outdoor Communications

Odporučil by som Savage AccuFit pušku – niečo, čo môžete používať celý život. Strelec ju môže v mladosti používať bez vsuviek pažby, pridať ich môže postupom času. Menšie tváre zvyčajne vyžadujú vyššie nastavenie lícnice pre správne uloženie hlavy pri mierení. AccuFit systém to poskytuje, nakoľko prináša päť zameniteľných lícnych prídavkov. Pre mladých strelcov je to skvelý systém, keďže zbraň môže byť jednoducho prestavovaná, keď strelec dospievaním mení svoj tvar a veľkosť. Zbraň bude rásť s nimi. AccuFit systém je dostupný v desiatich modeloch so širokým množstvom kalibrov, takže existuje aj veľa možností pre kalibre slabšieho spätného nárazu.

Jessica Kallam – Manažérka Remington Media Relations

Z vlastnej skúsenosti viem, že deti sú často znepokojené výstrelom zbrane a spätným nárazom, preto im odporúčam začať s puškou kalibru .22 a postupne si vybudovať cestu k silnejšej raži. Prvý výlet mojej dcéry na strelnicu bol so zbraňou Remington Model 597. Nesmierne si to užívala. Po množstve diskusií o bezpečnosti a preskúmavaní strelných zbraní, sme začali s jedným nábojom v zbrani. Keď bolo vidno, že už dodržiava všetky bezpečnostné pravidlá, nabili sme zásobník viac nábojmi a zažili kopec zábavy pri strieľaní do balónov. Pri deťoch na začiatku preferujem Shoot-N-C terče, reakčné kovové terče alebo balóny. Stála radosť len pridáva na zábave.

Chris McNeil – Zástupca Daniel Defense Customer Services

Nie veľa aktivít prináša taký pocit spokojnosti, ako keď pomôžete deťom užiť si ich prvé výstrely na strelnici. Je nevyhnutné spraviť čo najviac pre to, aby bola ich prvá skúsenosť bezpečná, zábavná a úspešná. Často s deťmi začínam od 5,56mm pušky, prednostne so supresiou, ako naša DDM4V7. Vďaka tomu, že je V7 vybavená DD Wave supresorom a jej váha je podporovaná vakmi alebo dvojnožkou, tak ostáva vždy stabilná. Toto umožní zbrani ostať namierenej v bezpečnom smere  a pomáha znižovať únavu ramien strelca. Supresor znižuje spätný náraz vyvolaný výstrelom z hlavne, čo robí túto skúsenosť oveľa príjemnejšou a dovoľuje nám sústrediť sa na základy bezpečného zaobchádzania.

Keď príde čas na učenie sa nových streleckých pozícií, platforma V7 je veľmi ľahká a praktická. Neovplyvňuje to však fakt, že deti (a dospelí) si vo všeobecnosti myslia, že V7 je jedna z najštýlovejších zbraní, aké kedy videli.

Pripravení na strelnicu?

Učiť naše deti strieľať a rešpektu pre strelné zbrane nerodí zabijakov. Buduje to solídny základ pre generáciu, ktorá bude mať vášeň obraňovať naše práva Druhého dodatku ústavy Spojených štátov. Ak sa taktiež zameriame na učenie detí o dobrom morálnom rozsahu, budú menej naklonení akýmkoľvek túžbam s chorými zámermi.

Hračky, nástroje, zbrane a pravidlá

Predstavte si seba v prázdnej bielej miestnosti. Je úplne prázdna, až na blýskajúci sa červený gombík veľkosti basketbalovej lopty, pripevnený na stenu a hovoriaci „NESTLÁČAJTE“. Aj v dospelosti existuje istá zvedavosť – vnútorný hlas, ktorý hovorí: „Čo sa stane, ak to stlačím?“ Mnoho dospelých ľudí by pravdepodobne bojovalo so zvedavosťou a gombík by stlačili. A teraz si predstavte dieťa, ktoré narazí na zbraň.

Hračky, nástroje, zbrane a pravidlá: Detská kniha o bezpečnosti so zbraňami (Toys, Tools, Guns &Rules: A Children’s Book About Gun Safety) je úžasná kniha od Julie Golob, zameraná na učenie detí strieľať. Julie je v streľbe svetová šampiónka a veteránka. Jej silné schopnosti pri streľbe, znalosť strelných zbraní a materská skúsenosť, jej umožnili napísať túto knihu, ktorá by mala byť súčasťou každej domácnosti, kde sú deti či už aj so zbraňami alebo bez nich. Golob napísala túto knihu tak, aby jej porozumeli deti. Popisuje v nej rôzne druhy zbraní, kto ich môže vlastniť a pravidlá, ktoré sú s nimi spojené.  Kladením hodných otázok na zamyslenie v danom veku dieťaťa vykonala skvelú prácu.

Najviac ma však ohromilo čosi mimo samotnej knihy. S knihou je spojený link na jej webstránku pre „Ďalšie kroky“. Tu nájdete na stiahnutie rôzne omaľovánky a iné prospekty pre deti. Najoceniteľnejšia je však príručka pre dospelákov. Julie v nej hĺbkovo rozoberá každú časť knihy, vysvetľujúc všetky „prečo“ a „ako“.

Poskytuje tak skvelý detail pre vzdelávanie dospelých ľudí, potrebné pre úplné porozumenie daných tém a taktiež pre spôsob, ako sa o nich s deťmi rozprávať.

Učenie detí strieľať Julinými slovami…

„Ako armádna veteránka, inštruktorka streľby svetová šampiónka v streľbe mám bohaté 25-ročné vedomosti a skúsenosti so strelnými zbraňami. Bezpečnosti so zbraňami som sa naučila už v mladosti, no pre rodiny, ktoré zbrane nevlastnia, to nemusí byť téma, ktorú by preberali so svojimi deťmi.

Bezpečnosť zo zbraňami nie je o politike. Napísala som Toys, Tools, Guns & Rules pre moju rodinu, priateľov a kohokoľvek, kto chce zdieľať dôležité bezpečnostné pravidlá, ktoré dávajú základ bezpečným úkonom so zbraňami. Táto kniha je cenným nástrojom pre rodičov, bez ohľadu na to, na ktorej strane stoja a aký majú na zbrane názor.

Bezpečnosť so zbraňami začína doma. Vzdelanie je skutočne kľúčom v prevencii zranení a úmrtí. Či už zbrane vlastníte alebo nie, vaše dieťa im môže byť vystavené. Deti musia vedieť, čo majú robiť, keď na nejakú zbraň narazia.“

Pôvodnú verziu článku nájdete TU.

Autor: Karen Hunter

Preklad: barbora_n

Foto: archív RS

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem