RECENZIA: Ako obstála izolačná bunda od CARINTHIE?

V rámci cyklu preložených článkov, vám dnes primášame recenziu na izolačnú bundu od výrobcov CARINTHIA z portálu Airsoft MilSim News Blog.

Jedná sa o G-LOFT obojstrannú bundu. Samotná bunda bola poskytnutá írskou spoločnosťou SPEQ-SE. Svojim zákazníkom chcú poskytnúť to najlepšie, preto sa rozhodli do svojej ponuky zaradiť aj tovar značky CARINTHIA.

Podľa autora článku má každý človek svoju vlastnú definíciu pohodlia. Pri uvažovaní nad novou izolačnou bundou je teda potrebné zvážiť aj to, v akom prostredí sa človek bude nachádzať. Pre neho to väčšinou znamená niesť o pol kilogramu viac. Viete, pre istotu, keby klesla teplota.

PRVÉ DOJMY

Bunda vám príde zabalená v reprezentatívnej taške s uzatváraním na suchý zips. Prvá myšlienka, ktorá mi preletela hlavou, bola: „Wow, takto to vyzerá, keď chcete predstaviť váš produkt.“ Vyzerá skvelo v kamenných obchodoch a je príjemným doplnkom aj vtedy, keď si bundu zakúpite online.

Pri skúšaní bundy som si okamžite vložil ruky do vreciek. V pravom vrecku som pocítil akúsi hrčku a rýchlo som preskúmal, čo to je. Pri chytení a potiahnutí som zistil, že sa jedná o kompresný / úložný vak. Túto funkciu som neočakával, nakoľko sa o nej online popis produktu nezmieňoval. Považujem to za veľmi, VEĽMI dobrý doplnok a príjemné prekvapenie. Bunda váži 700 gramov a môže byť pevne zabalená s ostatnou výbavou.

Bunda zahŕňa dve sady vreciek na zips, jeden pár na každej strane. Vďaka tomu bunda vyzerá ako veľmi jednoduchý, no za to účinný kus izolačného odevu.

V porovnaní s inými bundami rovnakej veľkosti sa zo začiatku táto zdala trochu väčšia.  Avšak po krátkom uvažovaní nad jej účelom som dospel k záveru, že veľkosť bundy je skvelá pre vrstvenie, čo je jej skutočným zámerom. Jej strih je trochu dlhší, niečo ako dĺžka parky, čo dovoľuje veľkú izoláciu. Dĺžka rukávov je skvelá, patenty pevne obopínajú zápästia bez ohľadu na to, do akej pozície ruky dáte.

Po fáze krátkeho „spoznávania“ som bol odhodlaný zobrať bundu do skutočnej zimy a zistiť, či je izolácia funkčná tam, kde ju najviac treba.

POUŽITÉ MATERIÁLY

Teraz sa porozprávajme o tom, z čoho je bunda vyrobená. Ľudia z CARINTHIE sú pyšní na to, že všetky produkty sú vyrobené v Európe. Z tohto dôvodu vyrábajú všetky materiály v rámci Európy.

Ich výrobné zariadenia sa nachádzajú na centrále v Rakúsku a v továrňach na Slovensku a v Moldavsku.

Len týmto spôsobom je možné poskytnúť najvyšší štandard výroby či kvality a zaistiť  príslušné mechanizmy kontroly kvality.

Toto ma privádza k plniacemu materiálu. Bunda sa nachádza v kategórií „syntetické“. Existuje niekoľko hlavných rozdielov medzi páperovým a syntetickým plnením, ktoré sú špecifikované na mnohých webových stránkach, preto nebudeme zachádzať do detailov. Faktor, pri ktorom syntetický materiál prevyšuje páperie (minimálne pre mňa) je výkon, keď je mokrý alebo vlhký. CARINTHIA používa spoľahlivú izoláciu G-LOFT® zo syntetického vlákna vyrábaného v Seeboden. Podobne ako jej konkurenti, je teplá, ľahká a priedušná.

Pravdivosť všetkých týchto faktov sa čoskoro potvrdila. Rozdiel by však mal byť v tom, že toto môžete produktu robiť znova a znova. Vysoko stlačiteľné dvojzložkové vlákna plnením zhlukov vzduchom rýchlo prinavrátia tvar a objem. Má to imitovať špičkové materiály, ktoré si poradia aj s vlhkosťou.

Opakovaná dlhodobá kompresia alebo dlhodobé stlačené uskladnenie zvyčajne znamenajú zníženie výkonu plnenia. V tomto prípade to tak však nie je (aspoň zatiaľ nie), nakoľko je bunda v takom stave ako v prvý deň, keď prechádzala fázou „spoznávania“.  A to bola medzičasom rozsiahlo používaná.

V tejto bunde je použitá výplň G-LOFT ISO+ s váhou 145g/m². Je pomerne mohutná, no výrobca zaručuje pohodlie aj v -15°C. Skutočný pocit toto tvrdenie len potvrdzuje.

Vnútorné a vonkajšie materiály sú na oboch stranách bundy rovnaké. Je to 100% polyamid, pretkaný malými štvorčekmi, ktoré zabraňujú rozpáraniu. Ako som už spomínal, je na pocit hladká a mäkká. Na prvý pocit je trochu chladná, no pri nosení sa rýchlo rozohreje.

Nájdeme tu taktiež obojstranný YKK zips, ktorý sa ťahá celou dĺžkou bundy. Malý prázdny zips je skvelý na vrstvenie, nakoľko je skrytý a nevšimnuteľný. Pokiaľ budete s týmto malým zipsom pravidelne „bojovať“, stačí pridať paracord. Bude sa vám tak s rukavicami používať ľahšie.

Vrecká sa uzatvárajú s podobným zipsom, len iným bežcom. 2cm dlhý kovový zips sa dá úhľadne schovať pod kryt zipsu, a zároveň je v prípade potreby vždy po ruke. Ľahko sa s ním narába aj v rukaviciach, či so zamrznutými rukami.

V neposlednom rade sú na spodku a vrchu bundy polymérové gombíky, ktoré zaisťujú upevnenie okolo všetkých otvorov. Patenty na rukávoch sú elasticky ušité, no golier a lem majú svoj vlastný systém uzatvárania. 2mm hrubá šnúrka sa tiahne okrajmi a môže byť regulovaná dvojdierkovým zámkovým gombíkom. Jeden set je umiestnený za hlavou a dva na spodku, na každej strane. Tieto gombíky nie sú označené, no vyzerajú byť dobre odliate a kvalitné.

 REMESELNÁ ZRUČNOSŤ

Aj keď má táto bunda jednoduchý dizajn, patrí medzi produkty najvyššej kvality. Nakoľko je obojstranná, všetko šitie je ukryté vnútri s výplňou, a takisto je čo najľahšie. Väčšina stehov je perfektná. V rámci hlavného suchého zipsu som však narazil aj na jednu nedokonalosť.

Táto chyba mohla byť spôsobená hrubším otváraním suchého zipsu. Časť suchého zipsu sa začala od bundy oddeľovať, neodtrhla sa však úplne. Pri tomto type uzatvárania to ale nie je nič nezvyčajné a nepredstavuje to katastrofálnu chybu produktu. Obzvlášť, keď sa to stalo len na jednom zipse, môžeme zhodnotiť, že sa nejedná o opakujúci sa problém. A aby som bol úplne úprimný, túto chybu som si všimol až počas záverečného testovania bundy, nie počas jej používania.

Všetky ostatné detaily týkajúce sa štruktúry sú úhľadné a upravené. Zosilňovače v podobe šnúrok sú príjemné na dotyk, čo je podstatné najmä preto, že pri nadmernom používaní bundy sa môžu otierať. Na šnúrke nie je viditeľné žiadne strapkanie sa. Všetky ostatné namáhané body sú zaistené minimálne dvojitým stehom. Výplň sa zdá byť pevne na mieste a neposkytuje žiadny pocit „prázdna“. Vypĺňa celý priestor bundy, vrátane goliera.

 

PRAKTICKÉ POUŽITIE

V reálnom živote nezáleží na napísaných informáciách. Záleží jedine na skutočnej kvalite produktu. A rád poviem, že je to niečo, čím je CARINTHIA známa.

V našich testoch sme zahrnuli mnoho izolačných búnd. Všetky z nich mali hustotu výplne do 80g/m². Bol som teda nedočkavý, čo predvedie táto bunda. Rozhodol som sa ju vziať na krátky výlet do hôr. Chladné teploty, vietor a sneh boli skvelými podmienkami na test.

Začali sme vo výške 600m, vystúpili do výšky 1500m a tu prenocovali. Na druhý deň sme vyliezli asi 300m a skončili vo výške 1800m nad morom. Okrem noci bola počas tejto cesty bunda použitá ako najvrchnejšia vrstva. Pod bundou boli len dve vrstvy oblečenia, v noci tri.

Každý človek má vlastný level fyzickej zdatnosti, citlivosti na teplo / chlad a všeobecného zdravia. Všetky tieto faktory hrajú rolu v tom, čo vlastne zima znamená. Okrem toho zavažuje aj hlad či dehydratácia, aktivity, nadmorská výška, dĺžka pobytu, a mnoho ďalších faktorov. Preto keď nejaká spoločnosť špecifikuje pohodlie pri presnej teplote, pozerám sa na to trochu skepticky.

Počas našich testov sa bunda predviedla vo výnimočnom svetle. V určitých chvíľach bola taká pohodlná a teplá, že som sa len chcel zastaviť pri kameni a zdriemnuť si. Nebolo v nej dusno a horúco, skôr sa jednalo o príjemné ranné posteľové teplo, keď je všetko skvelé. Bunda je odolná voči vetru, no zároveň dovoľuje potu unikať a neabsorbuje vlhkosť.

Ani počas ťažkého stúpania v hlbokom snehu, s 20kg ruksakom a jednou palicou som nemal potrebu si ju vyzliecť. Vždy keď bol pred nami strmý svah, bundu som si rozopol do ¾ a umožnil tak potrebné ochladenie.

Všetok pot sa z tela dostal von do vonkajšej vrstvy bundy, kde potom uschol. Jediné miesto, kde boli viditeľné známky potenia, bolo tam, kde som niesol ruksak.

Najlepšou vecou na tejto bunde je, že aj keď je vlhká, tak si udržiava svoje izolačné schopnosti. To, čo z vonku vyzeralo ako úplne potom navlhnuté miesto, bolo zvnútra rovnaké ako zvyšok bundy.

Všetci poznáme ten pocit, keď pri zastavení chladný vietor ovanie váš chrbát. Žiadne podobné problémy u mňa nenastali, nakoľko výplň robí bezchybnú prácu a neabsorbuje vlhkosť. Pot vyschol na vrchu hory asi v priebehu 45 minút. Počas celej doby bunda vykonávala svoju prácu dobre.

Hneď po oblečení bundy môžete cítiť, že je to kvalitný produkt. Chyby pri výrobe sa väčšinou odhalia, keď s produktom narábate rýchlo a neopatrne. Ako keby ste bundu potrebovali rýchlo dať na seba a dole. V prípade tejto bundy som nespozoroval žiadne chyby.

Rýchle nasúvanie rukávov zvyčajne odhalí chyby podšívke a patentoch. Tu sa taktiež môže objaviť voľné šitie, ako keď som ja počas druhého skúšania prestrčil prst cez zle prešitý šev na konkurenčnom produkte. Patenty sú podšité elastickou gumou, čím zabezpečujú pevné obopnutie zápästí. Nedostane sa tadiaľ žiaden vietor, a zároveň sa dokážu natiahnuť do priemeru rukáva. Umožňuje to jednoduchšie obliekanie a vyzliekanie bundy aj s rukavicami. Túto vlastnosť ocenia aj ľudia obľubujúci hodinky.

Zachádzanie so zipsami je taktiež jednoduché, nakoľko ich môžete odopnúť jediným rýchlym pohybom. Vďaka ochranným pätkám a svojej orientácii zips v 9 z 10 prípadov pri odopínaní nezachytí žiaden iný materiál. Ak aj áno, tak tento problém vie byť rýchlo vyriešený, a to buď tým, že to necháte tak a budete sa tomu venovať neskôr, alebo zips jednoducho potiahnete o pár centimetrov naspäť. Bežce a konce zipsu tým však môžu trochu utrpieť.

Systémy brzdiacich gombíkov tiež patria do najvyššieho štandardu. Brzda má vlastný bod pripojenia, ktorým je k bunde pripevnená. Umožňuje to zaobchádzanie s jednou rukou. Plastová brzda to robí ešte jednoduchšie. Všetky pracujú tak, ako majú a žiadna nevykazuje známky poškodenia chladom (ako napr. obmedzené zaobchádzanie alebo zlomenie).

Jediný raz, kedy som bundu použil ako izolačnú vrstvu, bolo počas noci. S teplotami okolo 15°C to bolo fajn až do času spánku. Aj pripravovanie strechy nad hlavou a jedla v zvoľnenom tempe stačilo k tomu, aby bunda robila svoju prácu.

Golier je zakončený slučkou, ktorá skrýva a poskytuje pokrývku úplne uzatvorenému zipsu. Po niekoľkých hodinách spánku sa celkom ochladilo. Prehodil som cez seba britskú vojenskú DMP gore-tex bundu, uzatvoril Be-X poncho podšívku a všetko bolo do 6:00 ďalšieho rána v poriadku. Plný močový mechúr a svitanie spravili svoje, a tak bolo načase pobaliť sa.

Počas spánku ma z bundy netlačili žiadne švy ani zipsy. Všetko je úhľadne zošité a nestojí v ceste. AJ šijací vzor je taký, že všetky švy sa nachádzajú ďalej od miest, ktoré sú vystavené vyššiemu zaťaženiu, napr. vrch pliec.

Takmer na vrchu bundy môžeme nájsť dva štítky. Každý na jednej strane. Tento jednoduchý záhyb materiálu s dvojitým švom je priam nepostrádateľný. Existuje mnoho textilných výrobcov, ktorí tento detail vynechajú. Ľudia y CARINTHIE vedia, čo užívatelia potrebujú.

Túto sekciu zakončíme pozretím sa na kompresnú tašku. Aj keď to nikde nie je spomenuté, tak tipujem, že toto je štandard. Prečo by ste inak opomenuli tak skvelý prídavok? S touto taškou môžete bundu stlačiť do balíka o 12×18 cm.

Samotná taška je vyrobená z hrubšieho materiálu než bunda a je vode odolná. Jej tvar pripomína spací vak, a taktiež zahŕňa podobné kompresné popruhy.

Tieto popruhy obklopujú tašku po celej jej dĺžke. Znamená to, že kompresný systém s popruhmi je naozaj silný. Môžete ich skutočne pevne zatiahnuť bez toho, aby ste sa báli, že niečo poškodíte.

Otvor sa skladá z kruhového kusu látky, ktorý slúži ako pokrývka naplnenej tašky. Štandardná brzda s jedným otvorom a 60 cm paracordu sa tiahnu pozdĺž okraja a zaisťujú bezpečné uzavretie.

Hneď pod týmto otvorom je ušitý ďalší popruh, ktorý obklopuje tašku po jej kratšej strane. Tento popruh nie je určený na kompresiu, ale skôr na stabilitu a všeobecné posilnenie. Na vrchu taktiež vytvára dva body, kde si môžete k taške pripojiť ďalšiu výbavu. Mnoho výrobcov poskytuje len jeden takýto bod, a to na spodku tašky. Túto tašku môžete teda použiť na pripevnenie inej výbavy, zatiaľ čo budete mať bundu oblečenú.

Pri takýchto produktoch je veľmi ťažké nájsť nejaké chyby. Pokiaľ by sme teda išli do malých detailov, je jedna vec, ktorú by som chcel spomenúť. Bunda je obojstranná, no ja v tom nevidím zmysel. Ako je špecifikované na oficiálnej webstránke, farby sú olivová a piesková. Prvý obrázok vyobrazuje skutočný „olivový“ odtieň, zatiaľ čo ja som si myslel, že táto farba je na poslednom obrázku. Podľa môjho názoru nie je nutné vlastniť obojstrannú bundu, ak sú jej farby také podobné. Môže to však súvisieť s tým, že produkty CARINTHIE sú často využívané vo vojenstve. V tom prípade nemám ďalšie argumenty.

ZÁVER

Na záver môžem zhodnotiť, že som veľmi spokojný s výkonom tohto produktu. Je zjavné, že CARINTHIA sa špecializuje vo výbave do chladných podmienok a spacích vakoch pre profesionálov. Bunda prináša všetko, čo sľubuje, ba dokonca viac. Výplň je stlačiteľná, takže sa bunda dá stlačiť do malých rozmerov. Vďaka skvelému výkonu pri vlhkosti a badateľnému teplu, táto bunda nahradí minimálne tri veci, ktoré doteraz boli na mojom zozname pri balení. Túto bundu veľmi odporúčam komukoľvek, kto ide tráviť čas v chladných podmienkach. Vďaka jednoduchému dizajnu plní niekoľko úloh a môže byť skombinovaná s viacerými kusmi oblečenia.

Ako som už povedal, CARINTHIA je jednou z mojich obľúbených spoločností, keď príde na tepelnú reguláciu. Po vyskúšaní tejto bundy sa moja náklonnosť k tejto spoločnosti ešte viac zväčšila. Určite sa pozrite aj na ich ďalšie ponuky, nakoľko sa starajú o všetko, čo sa týka chladného počasia.

Pôvodný text si môžete prečítať TU.

Autor pôvodného textu: Goran (Outdoor and armament enthusiast, hailing from Slovenia.)

Autor prekladu: barbora_n

Foto: Airsoft MilSim News Blog

 

 

 

 

 

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem