Recenzia: Rok používaný Haley Strategic Partners FlatPack. Ako obstál menej známy doplnok airsoftovej výbavy?

Každý poznáme tento problém: ako upevniť vak na vodu, oblečenie či jedlo na chrbtovú časť vesty bez toho, aby batoh pretŕčal cez vestu alebo bol príliš veľký a vytŕčal z krytu. Vždy, samozrejme, vieme použiť akýkoľvek batoh, ale nie každý z nás chce mať samostatný batoh. Tu prichádza ako riešenie FlatPack od Haley Strategic.

Základné vlastnosti

FlatPack bol navrhnutý pre využitie v armáde, tiež pre majiteľov majiteľov zbraní alebo pre ľudí na bežné nosenie ako kompaktný batoh, ktorý nekričí vojenským vzhľadom.

Asi najpodstatnejšou vlastnosťou je minimalistickosť. Ako jeden z mála batohov na nosič plátov nepresahuje na spodnej časti až pod vestu. Flatpack dokážete takmer z plochého batohu expandovať až do veľkosti 9,83L (600in³).

Základom sú tri priehradky. Tvorí ju hlavná priehradka so samostatným priestorom pre vak na vodu, admin priehradka, na ktorej je zvonku velcro panel a vonkajšia malá priehradka. Okrem priestoru pre vak na vodu, zvyšok priehradok nie je so žiadnym organizérom. Ak  niečo takéto potrebujete, musíte si to dokúpiť.

Do hlavnej priehradky viete zbaliť napríklad aj takú prilbu alebo plne naložený chest rig HSP D3CR či taký 12“ MacBook a laptop/tablet podobných rozmerov. Menšia priehradka, ktorá sa tak dá expandovať, je ideálna na menšie veci ako peňaženka alebo lekárnička. Bez problémov tam dostanete základné vybavenie vecí, ktoré potrebujete na jeden deň. Do FlatPacku sa nám podarilo efektívne zbaliť: bundu, nohavice, tričko, ponožky, rukavice, fľašu s vodou, peňaženku, power bank a niečo pod zub.

Nové modely FlatPacku v balení obsahujú všetko, čo budete potrebovať. Môj vlastný kus je starší model a teda neobsahuje 2 bočné popruhy navyše, ktoré si musím dokúpiť. Nové modely totiž obsahujú hrudný popruh na upevnenie ramenných popruhov ako pri väčšine batohov.

FlatPack viete využiť v troch hlavných konfiguráciách:

  • samostatný batoh,
  • zadný panel s akýmkoľvek chest rigom, ktorý používa Velocity Systems clipy,
  • zadný panel pre akýkoľvek nosič plátov s PALS (molle) popruhmi.

Samostatný batoh

FlatPack je v balení aj s popruhmi, ktoré sa skladajú z dvoch častí. Ramennej časti a bočného popruhu, ktoré sa dajú veľmi ľahko odmontovať. Ramenná časť je prevlečená cez pevné plastové oko. Popruhy sú tiež dĺžkovo nastaviteľné  pomocou velcro (suchý zips).
Spodná časť je uchytená cez klasické popruhové očko s jediným rozdielom. Pre pohodlné odstránenie je tento popruh iba prevlečený a zauzlený, nie zošitý.

 

Napriek svojim skvelým vlastnostiam nie je FlatPack najpohodlnejšiu voľbou na použitie ako batoh. Kvôli absencii akéhokoľvek polstrovania nie je zrovna z najpohodlnejších volieb. Avšak rozumiem tomu, že spomínaný nedostatok nebolo možné odstrániť práve kvôli zachovaniu možnosti uchytenia FlatPack-u na nosič plátov. Osobne, ja si plánujem vyrobiť dodatočné polstrovanie na chrbtovú časť. Haley Strategic vo svojich rôznych škálach farieb ponúka model v Disruptive Grey, ktorý je práve prispôsobený na EDC. Spomínané polstrovanie na chrbte obsahuje len tento model.

Chest rig + FlatPack

Využitie FlatPacku s kombináciou chest rigu je jednoduché. FlatPack funguje podobne ako batoh, ale ramenné popruhy uchytíte priamo na chest rig a bočné popruhy na boky chest rigu. Ako som už spomenul, túto možnosť viete využiť s akýmkoľvek chest rigom, ktorý používa Velocity Systems clipy alebo aj známe pod označením Swift Clips. Pôvodné popruhy z chest rigu nahradíte popruhmi z FlatPacku. Firma Haley Strategic má v ponuke tak isto viacero modelov chest rigov, ktoré s FlatPackom viete kombinovať. Na tie sa detailnejšie pozrieme neskôr.

FlatPack v kombinácii so Spiritus Systems MK3 chest rig.

Nosič plátov + FlatPack

Vďaka integrovanému PALS (molle) systému viete FlatPack upevniť na chrbtový plát nosiča, ktorý disponuje PALS popruhmi veľkosťou 4×6 a využiť tak plný potenciál FlatPacku. Z FlatPacku sa stáva ideálna súčasť výstroje, ktorá sa prispôsobí vašim potrebám. Či už potrebujete so sebou len vodu alebo vybavenie na deň.

Zhrnutie
Haley Strategic FlatPack je vyrobený priamo v USA, dokáže odniesť litrový vak na vodu (s troškou obmedzenia aj väčší) a viete ho využiť presne podľa potrieb. Pre mňa je jediným mínusom absencia polstrovania, avšak tento problém sa dá dodatočne doriešiť. FlatPack bol navrhnutý, aby slúžil rôznymi spôsobmi a pre mňa presne tieto účely spĺňa. Môj kus už má rok u mňa za sebou, ale nie sú na ňom žiadne viditeľné poškodenia spôsobené používaním. Flatpack je veľmi odolný a čiastočne rezistentný voči vode, keďže je vyrobený zo 500D cordury, ale zároveň veľmi ľahký. Čo sa týka ceny, FlatPack nie je najlacnejším riešením ale platíte tu presne za to, čo dostanete. Na Slovensku sa nedá zatiaľ priamo zohnať, najideálnejšie je objednať si ho z Veľkej Británie, cena je £139.99, čo je okolo 156€.

 

Nabudúce sa pozrieme na kombináciu FlatPack a D3crM od Haley Strategic.

Autor: Jakub Fumač

Foto: autor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem