Recenzia: Vyskúšali sme airsoftový interaktívny monitor (AIM) od CyberAirsoft!

Tento článok vznikol na základe spolupráce s výrobcom v podobe: požičali sme si prístroj, otestovali ho pre potreby recenzie a poslali výrobcovi späť.

Počas svojho pôsobenia v airsofte, hlavne, pri organizácii rôznych airsoftových akcií ako ConflictZone alebo Extrém Fight viem, aké je dôležité mať prehľad o spoluhráčoch alebo o rôznych jednotkách, ktorým velím alebo riadim celý priebeh akcie.

Preto ma okamžite oslovila možnosť vyskúšať si airsoftový interaktívny monitor (AIM) od CyberAirsoft, ktorá sa mi naskytla zverejnením ich reklamy na našom portáli, a preto som oslovil výrobcu. Jednanie s výrobcami bolo veľmi príjemné a po týždni som dostal balík so 4 kusmi monitorov. Naše testovanie mohlo začať.

Ako to prebiehalo?

…Potichu sa pohybujem vpred a začínam sa plaziť tak, aby som sa dostal na úroveň stromu a kríkov, a aby sa mi otvoril výhľad na neďalekú budovu. Je úplná tma a moja skupina ALFA ma nasleduje. Počujem ten ich tichý pohyb trochu napravo za mnou. Pozorujem tmavú budovu a dve blikajúce svetlá strážnych, ktorí strážia náš cieľ.

Položím zbraň na zem vedľa seba a dám signál svojej „dvojičke“. Ten veľmi dobre vie, čo od neho chcem a nacvičenými pohybmi mi ležiac na zemi vedľa mňa vyberie celtu z malého batohu, prehodí mi ju cez hlavu a ruky. Takto zakrytý v tme nebude moje sledovanie mapy  a airsoftového monitora vidieť nik okrem mňa.  Sledujem obrazovku a zisťujem, ako sú na tom Bravo a Charlie. Bravo má stále status v pohybe a je napravo od nás zhruba 200 metrov, Charlie prepol status z pohybu na „Na mieste“, a teda čaká,. Chalani sú priamo pred nami, teda za budovou, na ktorú sa pripravujeme zaútočiť.

Čakáme asi ešte 10 minút, kým Bravo dokončí skrytý presun a prepne status na „Na mieste“.  Teraz sme všetky tri skupiny na svojich pozíciách a ja môžem dať povel k útoku.

Odložím monitor a vystrčím ruku. Moja dvojka okamžite začne ticho baliť celtu a ja si pripravujem svetlicu. Keď je celta v batohu, pozriem vzad a skontrolujem všetky ležiace tmavé tiene skupiny ALFA okolo mňa. Všetci visia očami na mne a čakajú, kedy odpálim svetlicu nad budovu.

A potom… Svetlica je vo vzduchu a ja sa schovám za hrubý strom. Svoju prácu som zatiaľ skončil, a tak zasa sledujem monitor. I keď počujem streľbu a krik, očami v priestore vidím len pohyb mojej skupiny smerom k budove. No na monitore môžem sledovať pohyb ostatných skupín.

Nik z veliteľov už neprepol status z „Na mieste“ na nejaký iný, ale vidím smer pohybu ich monitora, ktorým sa hýbe a, samozrejme, sledujem aj cieľový monitor. Ten je položený na debničke neďaleko budovy. Kým na ňom bude svietiť status „Aktívny“, naša úloha nekončí.

Zrazu sa zmení status skupiny Bravo na „DEAD!“

Fúú, jedna naša skupina je mimo. Ale streľba utícha a Charlie je už tesne pri budove, takže aspoň oni a moja ALFA sa k budove dostali. Prichádza moja dvojička a má na sebe reflexnú vestu, padol. Ale nik iný neprichádza, a teda ešte moji zvyšní traja spoluhráči sú v boji.

Nakoniec sa prepne status dobíjaného objektu– monitora na debničke „OFF“. A po chvíli už aj vidím, ako sa naši sťahujú od budovy smerom k únikovej zóne. Keďže je tma, vyzerá to komicky. Len nejaký pohyb, hluk a občas blikne baterka.

Akcia sa skončila… Dnešný nočný tréning prepadu sa vydaril, len ešte musíme doladiť pár detailov, ale to až na budúce.

Tak nejako to prebiehalo počas skúšania a testovania tejto novej hračky určenej pre airsoft.

Pýtate sa, čo to je?

Jedná sa o malé zariadenie s displejom, ktoré určuje polohu vašich spoluhráčov alebo skupín, nachádzajúcich sa vo vašom okolí. Toto zariadenie vám navyše umožňuje využívať aj kopec iných zaujímavých možností, ktoré jednak sprehľadnia vašu hru alebo vám ju urobia profesionálnejšou.

Toto zariadenie je vo veľkosti mobilu, len je trochu hrubšie a má prídavnú anténu.  

Zariadenie sa pomerne ľahko obsluhuje a má dostatočne veľký displej, na ktorom pozorujete všetky ostatné prístroje v hre. Teda zmysel jeho použitia je vhodný vtedy, ak zariadenie majú viacerí účastníci hry. Osobne si myslím, že je vhodným a dobrým pomocníkom hlavne pre organizátorov airsoftových akcií. Lebo prístroj je možné použiť hneď niekoľkými spôsobmi.

Hlavnou možnosťou jeho využitia je, samozrejme, určenie polohy jednotlivcov alebo skupín, ktorí u seba majú tento prístroj. Tiež aj sledovanie ich pohybu v hernom priestore.

Druhý spôsob je ten, že sa dá určiť jeden z prístrojov ako nejaký bod, o ktorý je nutné bojovať. Po získaní zariadenia jednoduchým zmenením jeho statusu (zap./vyp.) oznámite organizátorovi na diaľku splnenie úlohy.

Umiestnením niekoľkých aparátov do herného priestoru môže organizátor postupným zapínaním a vypínaním jednotlivých prístrojov určovať body, o ktoré sa má práve bojovať alebo ich hľadať.

Podobným spôsobom môžete určiť statický alebo pohyblivý respawn pre účastníkov akcie.

Samozrejme, rôznym prepínaním nastavených statusov môžete upozorniť každého na svoju situáciu vo vašom okolí alebo požiadať o pomoc. Jednoduchým prepnutím statusu vydávate ostatným hráčom, ktorí majú tento prístroj, informácie alebo dohodnuté povely.

Pri zapnutí trekera sa môže prístroj využiť aj na vyhodnocovanie činnosti alebo overenie dodržovania miesta na respawne. Tiež aj splnenie určitej úlohy, ktorá je naviazaná na dosiahnutie presne určeného miesta.

Aparát umožňuje nastavenie samostatnej skupiny. Ak prístroje využívajú obe protistrany, tak je možné nastaviť stroj tak, aby zobrazoval len jednu hernú stranu a druhá herná strana sa tak nebude na prístroji zobrazovať.

Môžete si ho premenovať podľa názvu svojho tímu alebo herného mena, a tak sa na prístroji bude zobrazovať vaše špecifické meno.

Podrobné technické parametre si môžete prečítať na stránkach prístroja, a preto sa o nich nebudem rozpisovať. Len spomeniem ešte dosah prístroja, čo je dosť dôležitá informácia.  Dosah stroja je približne 400m medzi dvoma zariadeniami. Nakoľko ale pracuje na princípe mesh siete a je teda zároveň opakovačom. Čím viac zariadení je v akcii, tým je väčší dosah. Skrátka zariadenia si medzi sebou preposielajú všetky komunikačné protokoly. Väčší prehľad je možné meniť mierku zobrazovaného úseku a to v rádiuse  50, 100, 250, 500, 1000, 2500 alebo 5000 metrov.

Prístroj sme mali u seba viac ako dva mesiace a niekoľkokrát sme ho použili na našich kurzoch, akciách či tréningoch, a vyskúšali sme rôzne jeho režimy a možnosti využitia.

Použitie AIM od CyberAirsoft

Počas skúšania bol prístroj spoľahlivý. Nemali sme s ním žiadne problémy. Funguje bez komplikácie. Načítanie družíc a zachytenie všetkých ostatných prístrojov trvá približne do piatich minút. Záleží to od toho, na akej otvorenej ploche sa nachádzate. Potom už je to stabilné. Nezáleží či ste v lese, v kopcoch alebo na rovine. Prepínanie rádiusu vzdialeností je jedným klikom, a tak všetko funguje pohodlne, ako má a zobrazuje ostatné prístroje na monitore.

Problém je jeho použitie v budovách, nakoľko tam je prístroj bez signálu z družíc a neurčuje svoju polohu, teda nezobrazí sa vám na obrazovke ani žiadny iný prístroj.

Druhým problémom je, že prístroj pracuje so signálom LPD, a teda ruší vaše vysielanie cez LPD vysielačky, ak používate rovnaké LPD pásmo – kanál na prístroji aj na vašej vysielačke. To, samozrejme, odstránite, ak budete využívať rôzne PMR pásma. 

Výdrž a nastavenie prístroja

Musím povedať, že výdrž batérií je v pohode. Nabíjanie je riešené cez USB konektor, takže ho pohodlne nabijete cez powerbanku, alebo v aute ako váš mobil. Nabíjanie je pomerne rýchle.

Ak by ste nič po zakúpení prístroja neurobili, je nastavený na jeho základné použitie a stačí ho zapnúť a prepínať prednastavený status. Odporúčam však prístroj využiť naplno a nastavenie urobiť cez počítač alebo mobil. To je celkom jednoduché a rýchle.

Menším problémom je užívateľská príručka, lebo k prístroji je len strohý návod a väčšinu vecí je nutné nájsť si na stránke výrobcu, alebo na jeho YouTube kanáli, kde sú základné návody. Čo nie je zlé, ale pravdu povediac som sa o prístroji dozvedel najviac práve vtedy, keď som niektoré veci telefonicky konzultoval priamo s výrobcom, lebo som ich nenašiel nikde žiadne informácie.

Ale po mojej konzultácii som bol nadšený z toho, koľko režimov a na koľko spôsobov môžem daný prístroj využiť. Hneď sme ich s chalanmi vyskúšali v praxi. A, samozrejme, predpokladám, že následne sa manuál aj u výrobcu zmení a sprehľadní.

Využite AIMu v noci

Pre nočné akcie je možné nastaviť intenzitu podsvietenia prístroja tak, aby vás jeho svit neprezrádzal, alebo ho nechať na automatickom nastavení. Samozrejme, prístroj má aj šetriaci režim, ktorý iste využijete v noci, kedy síce prístroj zapnutý je a pracuje naplno, ale vypnutím displeja dosiahnete to, že vás v noci neprezradí. Samozrejme, keď chcete zistiť údaje, ktoré vám prístroj poskytuje, musíte zasa zapnúť displej. Vtedy je ale lepšie využiť ho v kryte alebo pod celtou. Neprezradíte tak svoju polohu oponentom.

Uchytenie AIMu

Prístroj je určený na použitie na ruku, preto v balení máte popruhy, ktoré slúžia na jeho uchytenie. Ak máte tenkú ruku ako ja, slučka popruhu sa dá stiahnuť na dvojslučku, ktorá je dvakrát kratšia a prístroj vám bude pevne držať na ruke. Z bezpečnostného dôvodu (nepoškodenie prístroja) sme prístroj mali radšej uložený v taktickom molle paneli na mapy alebo v odhadzováku. Čo bolo oveľa pohodlnejšie a bezpečnejšie.

Súviselo to aj s tým, že i napriek tomu, že telo prístroja je pomerne dosť odolné a v balení dostanete tri kusy krytov na monitor, vystupujú z neho ovládacie prvky, ktoré, keď sa prístroj používa voľne na ruke, sú vystavené pomerne vysokému odieraniu. A pri tom môže dôjsť k poškodeniu tlačidiel. Hlavne pri viac akčnom bojovom použití, teda plazení, prískokoch alebo dynamickom pohybe medzi prekážkami. Toto by pohodlne vyriešil komplexný obal s látkovým prekrytím.

Celkovo hodnotím toto zariadenie veľmi pozitívne, ak sa vychytajú drobné detaily a prístroj bude pracovať aj v uzavretých objektoch, teda budovách.

Použitie LPD pásma je výhodné, ale na druhej strane obmedzuje použitie vysielačiek na rovnakom LPD pásme. Preto je nutné použiť iné pásmo, aké sa práve využíva v prístrojoch v hre. Ale je jasné, že asi treba niečo obetovať, aby sa získalo niečo iné, čo je pre hru prínosom.

Pri rozhovore s výrobcom som sa dozvedel, že jeho tím momentálne pracuje na malých prístrojoch, ktoré budú o dosť lacnejšie, ako toto zariadenie s displejom, ktoré stojí cca 150 € za kus. To malé zariadenie bude len vysielať svoju polohu. Myslím si, že toto je dobrá cesta, nakoľko displej pre svoje rozhodovanie potrebuje riadiaci akcie alebo veliteľ, ktorý riadi a rozhoduje.

Výrobca tiež pracuje aj na vyriešení problému toho, že sa zariadenie nedá používať v budovách.

Fandím snahe firmy a verím, že sa im to podarí doladiť ešte viac. V takom prípade by to bol veľmi dobrý a využiteľný prostriedok, ktorý by nám pomáhal pri našich bojových hrách. A nielen pri tom. Lebo už teraz si viem predstaviť využitie tohto zariadenia aj pri iných činnostiach.

Ak vás produkt zaujal a máte záujem dozvedieť sa o ňom viac, informácie o ňom nájdete na internetovej stránke alebo YouTube kanáli výrobcu.

Autor: Patrik Žitník

Foto: autor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem