Reportáž: Lokálka, ktorá láme ľady…

Už ste niekedy počuli o Downtown Aréne v Prievidzi? My sme sa o nej dopočuli len nedávno a aj vďaka rúšku tajomstva, ktoré sa nieslo okolo tejto novovzniknutej arény, sme sa rozhodli ísť ju trochu otestovať. Ste aj vy zvedavý ako vyzerala lokálka v tejto začínajúcej aréne? Poďme sa na to spolu pozrieť…

Príchod na akciu bol rozpačitý

Už tesne pred  vjazdom do areálu arény nás však privítal húf asi troch áut, ktorý sa naokolo točil s nami. Podľa oblečenia a váhavých výrazov ich tvári sme sa dovtípili, že aj oni hľadajú airsoftovú arénu. Nebola totiž nijako označená a väčšina z tých, ktorí tam išli prvý krát trafila podľa navigačky akurát ulicu. Niekto pohotový však rýchlo zavolal organizátorovi a ten nám nadiktoval cestu. Vysvitlo, že sme zastali priamo pred bránami do areálu.

Po zaplatení vstupného poplatku a zvítaní sa, sa hráči vybrali chystať. Mohli tak urobiť v šatni, ktorá je súčasťou arény alebo klasicky pri aute. Následne organizátor zvolal hráčov, ktorí sa rozdelili na 2 armády. Opáskovaných, čiže žltých a neopáskovaných. Následne sa vysvetlili pravidlá. Respawn sa hral na ôsmich ľudí. Pomedzi tieto úkony si hráči merali zbrane. Ich sila bola stanovená na 400 FPS.

Ako prebiehala samotná hra?

A mohlo sa ísť hrať. Usporiadatelia mali pre hráčov túto nedeľu vymyslenú skutočnú lahodu v podobe prvej scenárovky. Niekde v priestoroch arény sa totiž schoval notebook a dôležité dokumenty, ktoré mala každá armáda nájsť a priniesť. Aréna je práve takýmto typom hier dobre prispôsobená, pretože každá armáda má respawn na jednej strane. Sily sú teda vyvážené a každý má rovnakú šancu a možnosť obsadiť priestor.

My sme sa zúčastnili troch takýchto hier zo štyroch hraných. Musíme povedať, že pri prvej misii ale opáskovaná armáda zaváhala a nechala sa usadiť v priestore svojho vlastného respawnu. Neopáskovaný ich tak dobre obkľúčili, že počas celej hry sa nevedeli pohnúť a boli nútený len brániť svoje okolie respwanu. Pri ďalšej hre sa však už poučili, zorganizovali sa a počúvali starších hráčov. Hneď to aj bolo vidieť, pretože teraz už boli oni tí, ktorí držali priestor a nenechali v ňom svojmu súperovi ani jednu šancu. V istom momente tejto hry nastala neočakávaná chvíľa. Organizátor prvý krát nečakane zhasol svetlá. A keďže sme sa nachádzali v plechovej aréne bez okien, nastala skutočná tma. Otvorené boli len vchodové dvere, cez ktoré do ihriska vchádzalo trošku svetla. Bolo vidieť, že hráči na tento moment neboli vôbec pripravený. Málo kto mal svetlo. Preto sa hra premenila na: strieľaj do všetkého, čo sa hýbe. Ale tí, čo svetlom disponovali mali výhodu, ktorú vedeli pekne zúročiť. Počas tretej hry sa už viackrát zhasínalo svetlo, no hráčov to už neprekvapilo tak veľmi ako to prvé zhasnutie. Tretiu hru vyhrali znova opáskovaný, ktorý si zjavne z prvej hry zobrali veľa užitočných poznatkov.

Aká atmosféra sa niesla medzi hráčmi? 

Aj keď všetky tri hry bola vždy jedna z armád porazená, hráči mali na tvárach úsmevy. Počas pauzy na off zone kde bolo možné si trochu oddýchnuť, skočiť na toaletu či najesť sa, hráči medzi sebou komunikovali. A to dokonca v dobrej nálade, s úsmevmi na tvárach a to aj so súpermi. Každý sa chcel pochváliť svojou podarenou akciou. Medzi hráčmi behal aj organizátor, ktorý sa bavil s nimi a zaujímal sa o ich zážitky. Jedným slovom- pohoda. To umocnil aj fakt, že počas hry a ani medzi pauzami sme nepočuli žiadne hádky. Nikto si nepotreboval nič dokazovať. Všetci proste len hrali.

A čo na túto atmosféru a arénu hovoria samotní hráči ? „Sme tu prvý krát. A je to tu pekné. Pre toho, kto má rád CQB je to tu úplne super. Určite si tu nájde to svoje,“ Majo zo zoskupenia kamarátov. Medzi hráčmi sa našiel aj úplný airsoftový nováčik, ktorý sa s kamarátmi z tímu SAAF prvý krát zúčastnil airsoftovej akcie. „Veľmi sa mi to páči a určite v tom budem pokračovať,“ povedal nám Mišo. Ktovie či tomu napomohla aj táto vydarená lokálka?

Tak čo, už ste aj vy zvedavý na túto arénu a máte chuť ju otestovať? Radíme vám bežať tam čím skôr, pretože na tejto lokálke sa zúčastnilo 59 ľudí. A na to, že to bola len druhá nedeľa v tomto novom ihrisku, je to skutočne krásny údaj. Avšak už aj počas tejto hry bolo vidieť, že kapacitne je ihrisko plné. Ak by tam bolo trošičku viac ľudí, hra by sa stala nehrateľnou. Tak teda šup-šup do Prievidze. Náš airsoftový potrál RespawnSlovakia vám to vrelo odporúča. A potom nám môžete dať vedieť ako sa tam páčilo vám. Sme zvedaví. Tak načo ešte čakáte?

Autor: Zuzana Michalíková

Foto: archív Downtown

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem