Reportáž: Stagnácia či napredovanie? V akom duchu sa niesol tohtočorný Red Problém a jeho Krv zeme?

I keď už ubehlo pomerne dosť času od kedy sa na začiatku júla v Martine uskutočnila výborná airsoft akcia pod názvom RED PROBLEM, nedá mi, aby som sa nepristavil a nezaspomínal na okamihy prežité na tejto už tradične výborne zorganizovanej a v airsoft komunite obľúbenej akcii.

Tento ročník sa niesol celý v znamení získavania rôznych komodít a zdrojov, ktoré mali vplyv na celý priebeh akcie.  Už aj názov tohtoročnej akcie KRV ZEME napovedal, o čo pôjde. Organizátori tak do bojov pridali pomerne nový prvok a to, že ak herná strana získala viac potrebných komodít alebo zdrojov, mala určité výhody nad svojim protivníkom. Či už v podobe vozidiel, ktoré rozvážali bojovníkov do presne určených miest, medic kitov alebo zdravotníkov priamo v poli.

Výsledky získavania zdrojov boli jasne viditeľné každému na jeho báze, nakoľko sa v danom priestore nachádzal „ropný vrt“, na ktorého vrchole sa nachádzali svetelné majáky a podľa toho koľko z nich práve svietilo, toľko zdrojov mala daná armáda okamžite k dispozícii.

V tomto roku sa akcie zúčastnilo okolo 320 účastníkov bojujúcich za tri herné strany. Stranu  GDP (Global defence pact), RF (Ruská federácia) a dedinčanov: kontraktorov, miestnych policajtov, príslušníkov veľvyslanectva a iných príslušníkov rôznych krajín a povolaní združených v hernej dedine hrajúcich LARP.

Akcia, ako som už hore povedal, bola výborne zorganizovaná a jej herný scenár zasadený do lesnatého a neprehľadného prostredia bol vhodne nastavený. Boje prebiehali hlavne na križovatkách alebo v priestoroch dominátorov. Prieskumné misie sa striedali s LARP misiami alebo s rýchlymi dynamickými bojovými akciami. Rozvoz hráčov po bojisku bol veľkým prínosom.

I keď sa niektorí účastníci sťažovali na výhody rozvozu v prospech jednej z herných strán, ja osobne som nemal pocit, že jedna z herných strán je nejako viac zvýhodňovaná.

Tento rok, oproti minulým ročníkom, počasie organizátorom prialo, a tak sa hralo po celý čas okrem prestávok v noci. Tie boli od cca 3 hodiny do 7 rána, kedy jedna z herných strán nemala k dispozícii oponentov. 😀

Ja osobne som si akciu užil veľmi dobre a i keď tento rok som sa nedostával s našou čatou ALFA z GDP do výraznejších bojových stretov, som s akciou spokojný. Viac som sa venoval LARPU, ktorý tento rok chalani z organizátorského tímu posunuli zasa o kúsok ďalej a pridali do hry osobné úlohy, za splnenie ktorej bola herná strana hodnotená.

Napríklad ja som mal osobnú úlohu vyhľadať v dedine predstaviteľov tajného kultu a vstúpiť do ich radov. A hneď keď som prišiel do dediny, bol som požiadaný starostom, aby som mu povedal a ukázal  ľudí, ktorým sa chcel pomstiť a tvrdil, že sú z nejakého tajného spoločenstva. Takže som za splnenie úlohy mohol dostať hneď dve odmeny. Rozhodol som sa, že úlohu splním a zašiel som do krčmy, potom k novinárom, potom k zdravotníkom a po jemnom a náznakovom pýtaní sa som získal presné info o osobe, ktorá bola hlavným predstaveným tohto tajného kultu. Stačilo teda zájsť za danou osobou a zaujímať sa o jeho náboženstvo a všetko bolo v suchu. Zistil som, čo je to za kult, kto sú jeho predstavitelia, aký majú spoznávací znak a podobne. Potom som zašiel za starostom a všetko mu nakreslil, aby si chytil presne tých, čo potreboval.  Po splnení som zašiel ešte na pohárik. Odmenu od starostu som mal a šiel som ju prepiť s dedinčanmi.

Herný scenár nakoniec vyhrali chalani hrajúci za hernú stranu Ruskej Federácie, k čomu im blahoželám, ale aj napriek tomu som si akciu užil a verím, že sa uvidíme so všetkými hernými priateľmi a spoluhráčmi aj budúci rok. Veď práve o tom je soft. O zábave, priateľstvách a relaxe.

A čo povedali o hre jej iní účastníci?

Dominik Turan hral tiež za armádu Ruskej Federácie a vraví, že: „Som tu už štvrtý alebo piaty rok. Celkom sa mi tu páči. Niektoré veci sa niekedy nepodaria, no to sú skôr maličkosti. Mám pocit, že v porovnaní s minulými ročníkmi cítim trochu stagnáciu. Organizátori síce prišli s osobnými Larpovými úlohami, no ťažko povedať, či to je nejaké zlepšenie. Tohtoročné misie sú skoro tie isté, čo boli aj minulého roku. No celkovo som si zahral, zastrieľal… som spokojný.“

O dojmy z hry sa s nami podelil aj hráč za opačnú stranu GDP:  „Volám sa Pavol Reguly, som z tímu SPZ a na tejto akcii hrám za čatu delta. Toto je môj prvý ročník Red Problému. Zatiaľ mám pocit, že prvý deň bol o tom, aby si človek zvykol na prostredie a zistil, ako to tu funguje. Druhý deň je viac zameraný na akcie a je v znamení osobných úloh, ktoré boli veľmi zaujímavé. Zistili sme, že tí, čo si až tak počas hry nezastrieľali, sa vďaka úlohám môžu aspoň zabaviť a odreagovať.“

Organizátor Matro z airsoftového tímu A.S.F., ktorého sme si počas akcie odchytili: „Tento rok nám vyšlo počasie, chlapi vydržali viac ako po minulé roky, dispciplína hráčov je tiež na vyššej úrovni. Máme tu momentálne asi 70 nováčikov, ktorí prišli prvý krát na Red Problém, no aj napriek tomu všetko šľape, ako má. Samozrejme, vždy sa nájdu nejaké nezhody, ako na každej airsoftovej akcii. No táto má veľmi dobrý priebeh. Z organizačného hľadiska nám ide všetko hladko. Či už rekvizity, dochvíľnosť hráčov, technické veci fungujú ako majú a zranenia neboli zatiaľ žiadne. Každým rokom sa do hry snažíme dávať viac a viac LArpových prvkov. Aj teraz máme kadejakých šamanov, kňazov, policajtov… celkovo je tu tridsať herných postáv v dedine. Verím, že práve tým Larpom to posúvame dopredu.“

Hlavný organizátor Kristián, známy pod prezývkou Tino, nám porozprával o novinkách, ktoré sa týmto ročníkom niesli: „Každý Red Problém sa snažíme urobiť na maximum. Oproti minulému roku sme vylepšili spôsob registrácie, ktorá je teraz rýchlejšia. Teraz sa používanie aplikácie Watsapp, ktorá uľahčuje mnohé momenty v hre. Posielajú sa cez ňu fotky či videá a celkovo je celá komunikácia rýchlejšia. Tiež máme v hre viac techniky, rekvizít a expanzných zbraní. Ako názov akcie napovedá, Krv zeme symbolizujú ropné veže. Počet získaných komponentov umožňuje armádam jazdiť V3S alebo obchodovať s komoditami. Čím sa zabezpečuje dejovosť hry, pretože núti hráčov neustále drahocenné veci získavať a vyvíjať tak schopnosti a možnosti svojej strany.“

Zastavili sme sa aj dvoch zdravoťáčok za modrý tím, ktoré chodili a pomáhali hráčom respawnovať sa, keď sme počas misie dostali zásah. Boli to dve milé baby a jedna z nich sa s nami podelila o svoje dojmy: „Bola som tu aj minulý rok a mám pocit, že tento ročník je ešte lepší ako minulý. Organizátori pár detailov vylepšili a je to tu skvelé. Radšej máme radi modrý tím. Aj červení sú fajn, no tí modrí sú nám bližší. Asi je to aj tým, že máme ošetrovať práve ich.“

A týmto milým tvrdením uzatvárame reportáž zo zatiaľ posledného ročníka Red Problému s mystickým názvom Krv zeme. Ako sa na hre páčilo vám?

Vidíme sa aj budúci rok?

Autor: Patrik Žitník

Foto: autor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem