Rozhovor: Leto je tu. Čo ponúka deťom airsoftový tábor v susednom Česku?

Vzdelávanie je čoraz potrebnejšie a pomáhajú nám k nemu rôzne inštitúcie. Predstavujeme vám detský tábor, ktorý sa nachádza v Českej Republike. Nevenuje sa len airsoftovej tematike, má názov kemp S.P.A. (Spolek Přátel Airsoftu). Chcete vedieť, na čo sa jeho organizátori zameriavajú? Prečítajte si zaujímavý rozhovor s 
PR zástupkyňu Evženiou-Jitkou Starou. 

Predstavte nám váš airsoftový tábor a jeho hlavnú myšlienku.

Náš airsoftový tábor je založený na simulácii vojenského výcviku prispôsobenému výchove a možnostiam mládeže. Úlohou tábora je naučiť deti množstvo nových užitočných znalostí a vedomostí. Hlavnou myšlienkou je podporiť ich sebestačnosť, motivovať ich ku spolupráci ako v tíme, tak aj samostatne a dodať im tak sebavedomie pre zvládanie rôznorodých úloh.

Tento nápad vznikol vďaka tomu, že sa partia priateľov, ktorá sa už dlhší čas venovala airsoftu, rozhodla dať dohromady tábor a predávať svoje skúsenosti ďalej deťom.

Pre koho sú tábory určené a akú kapacitu majú?

Tábor je určený pre deti od 12 do 18 rokov, ktorí majú záujem o vojenskú tematiku, alebo si len chcú vyskúšať, ako vyzerá vojenský výcvik a k tomu si zastrieľať. Je vhodný ako pre chlapcov, tak aj pre dievčatá, takže ani tie sa nemusia báť prísť. Máme niekoľko dievčat, ktoré sa bez problémov vyrovnajú alebo dokonca i predčia chlapcov. Kapacita tábora je pomerne veľká, približne 70 mládežníkov.

Kde kemp organizujete a ako často?


Tábor sa koná vždy raz za rok a k tomu usporadúvame ešte dva táborové stretnutia, kedy jeden sa koná na jar a druhý na jeseň. Momentálne sa vraciame späť na našu pôvodnú základňu v Žerotíně, ktorá sa nachádza v okrese Louny. Deti nocujú v chatkách po štyroch a k dispozícii je sociálne vybavenie s oddelenými sprchami, teplou vodou a jedálňou. Neďaleko od tábora sa nachádza rybník, kam rozhodne v teplých dňoch zavítame. Čo sa týka airsoftového vybavenia, to zabezpečujeme my sami.

Čo ponúkajú vaše kurzy?

Mládež sa naučí mnoho rôznych vedomostí nie len z vojenskej oblasti, ale taktiež aj užitočné veci pre život. Dozvedia sa, ako manipulovať so zbraňou, ako sa takticky pohybovať v teréne a zlepšia si svoju kondičku. Ďalej sa zameriavame na rozvoj znalosti v oblasti topografie, teda ako sa orientovať v prírode iba s pomocou mapy a buzoly. Máme lekcie prvej pomoci s praktickým nácvikom a taktiež základy sebaobrany.

Predstavili by ste nám v krátkosti program táborov?

Program na tábor meníme každý rok, pretože sa chceme stále posúvať a mať rok od roku lepší a zaujímavejší program.

Prvé dni sú venované nácviku manipulácie so zbraňou, taktike a všetkým základným veciam, ktoré deti potrebujú poznať, aby mohli vyraziť do terénu. Počas nasledujúcich dní sa teda praktizujú rôzne misijné airsoftové hry s vyššie spomenutými lekciami (prvej pomoci, topografie, sebaobrany atď.). Máme tiež niekoľko scenárových hier, kde figuruje napríklad vojenská technika a podobne. Nechýba, samozrejme, ani zábava vo forme rôznych športov, kúpania a diskoték.

Koľko stojí tento kurz a čo si má účastník zbaliť?

Cena dvanásťdňového tábora vrátane celodenného stravovania je 165€. Máme však súrodeneckú zľavu 15 %, kde každý zo súrodencov zaplatí 140€.

Hlavné je zabaliť si so sebou dostatok oblečenia, najlepšie v maskovacích alebo prírodných vzoroch, pevné topánky, batoh, fľašu na pitie, spacák, výbavu a výstroj na airsoft, ktorý má kadet k dispozícii. Chýbajúcu výbavu ako zbraň, BBčka, okuliare si môže dodatočne zapožičať u nás. Celý zoznam odporúčanej výbavy môžete nájsť na našom webe v sekcii pre rodičov – (dokumenty na stiahnutie, prípadne sme napísali článok, kde sú tipy a rady týkajúce sa základnej výbavy).

Čo je výnimočnosťou vašich táborov?

Výnimočnosťou je rozhodne to, že máme medzi našimi vedúcimi mnoho ľudí priamo z radov vojakov, policajtov či hasičov. Môžu teda deťom predať reálne znalosti z vojenského prostredia, s manipuláciou so zbraňou a podobne. Ďalej by som povedal tiež to, že náš tábor nie je len „airsoftový“ tábor, kam si deti prídu iba vystrieľať maximum guličiek, ale snažíme sa ich naozaj naučiť čo najviac užitočných a praktických znalostí.

Akú odozvu zanechávajú účastníci kurzov?

Odozva na náš tábor je veľmi pozitívna. Rodičia na našich facebookových stránkach píšu, ako sú deti z tábora nadšené, ako sa správajú oveľa vzornejšie a dokonca, že sa rozhodli napríklad aj viac športovať.

Chcete niečo odkázať našim fanúšikom?

Určite by sme radi pozvali všetkých záujemcov, nech sa neboja prihlásiť a vyskúšať si náš tábor. Nie je potrebné zvládnuť sto klikov ani mať mnoho vedomostí o airsofte. Všetko vás radi naučíme a pomôžeme, aby to zvládol každý. A ak si predsa len nebudete istí, môžete vyskúšať jeden z našich víkendových táborových stretnutí, kde sa dozviete potrebné znalosti a budete si môcť všetko vyskúšať.

Ak vás spomínaný airsoftový tábor zaujal, viac informácií o ňom nájdete TU.                                             

                                                                                                                Autor: Tomáš Michalík

                                                                                                       Foto: archív tábora

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem