Stavba SR-25 na HPA Mancraft

Použití stlačeného vzduchu (HPA) v airsoftu je poměrně kontroverzním tématem posledních dnů. V tomto článku vám popíši, jak probíhala přestavba standardní AEG SR-25 od PJ na HPA s konverzí od Mancraftu.
Než se pustím do popisu, považuji za nutné zmínit, že HPA sety obecně je nutné používat s rozumem! Jsou schopné výkonů přesahujících 200 m/s, což v rukou nezodpovědného hráče může způsobit nehodu, rozmyslete se proto, jakého výkonu chcete docílit a zda na těch deset metrů není lepší říci „máš.“
Problém však nejsou zbraně, ale jejich uživatelé. Věřím proto, že HPA airsoftu neškodí, jen je třeba dbát na to, kdo si ho na akci přinese.

Projekt

Po nutné bezpečnostní přednášce se můžeme pustit do článku samotného. Vše začalo tím, že mě oslovil týmový kolega. Pořídil si použitou SR-25, kterou by rád upravil na vysoký výkon odpovídající poloautomatické „odstřelovačce,“ jelikož v původním stavu šlo jen o průměrné kropítko. Následovalo uvažování, jakým způsobem tuto zbraň upgradovat. Původní úvaha spočívala v koupi CNC mechaboxu od RetroArms, všech ostatních dílů od nějakého kvalitního výrobce a následného skládání a ladění. Problémem skládání „custom“ sestavy však bývají rozměrové tolerance jednotlivých výrobců, úpravy nesedících dílů, dlouhého zprovozňování režimu semi (u této zbraně dost zásadní), v neposlední řadě problémy s osou mechaboxu v těle zbraně…
V té době se do povědomí hráčů začala dostávat polská firma Mancraft. Zatímco HPA sety firem jako je například Polarstar se vyznačují použitím elektroniky a především vysokou cenou, Mancraft si zvolil jinou cestu. HPA sety této firmy umožňují (zatím) pouze jednotlivé rány, neobsahují žádnou elektroniku a cena je oproti konkurenci zásadně levnější. O tolik levnější, že přišla myšlenka opustit projekt AEG a postavit SR-25 právě s konverzí na HPA. Toto řešení slibovalo podobné pořizovací náklady, avšak odpadal problém s laděním jednotlivých vnitřních dílů, vyšší spolehlivost zbraně pramenící z jednodušší konstrukce a menšího namáhání součástí, zkrátka „blbuvzdornost.“ Absence dávky není problémem, pro zbraň tohoto určení je to dokonce výhoda. Při výkonu hodném odstřelovačky by byla dávka spíše zdrojem potíží, navíc skutečná SR ani dávku neumožňuje.

Projekt byl schválen a následovalo objednávání. Není to běžné zboží, ale sehnat ho v Čechách nebylo tak těžké. Prvním problémem byl nedostatek informací, co vlastně objednat, neboť neexistoval žádný startovací balíček, nebylo známo, jaké závity se používají na přechodky apod..
Pro HPA set od Mancraftu potřebujete tyto věci:

 • Samotnou konverzi a zbraň, do které ji namontujete
 • Spoušť, kulisu přepínače a pojistku (můžete použít z původní AEG)
 • Lahev na stlačený vzduch
 • Regulátor (závit pro lahev je standardizovaný)
 • Jeden pár rychlospojek (dle průměru hadice, 6 nebo 4mm)
 • Přechodku na plnění lahve (pokud nemáte v okolí obchod s paintballem, tak je nutná pro plnění u potápěčů)

První pocity

Ilustračné foto.

Balíček plný pokladů dorazil domů. Na první pohled vás zaujme krásně zabalený mechabox a regulátor, nacházejí se v pěkné krabičce s logem Mancraft, která je vyplněna pěnou a nehrozí tak poškození dílů. V krabičce s mechaboxem (konverzí, chcete-li) také naleznete gumovou nášivku Team Mancraft. Drobnost, ale potěší. Mechabox rovněž obsahuje dostatečně dlouhou hadici, pokud vám vyhovuje, že je rovná a ne kroucená, nemusíte kupovat jinou. Jen doporučím dodat ochranný návlek (dá se koupit v paintballových obchodech, ale poslouží i starý popruh). U regulátoru naleznete imbusový červík a náhradní těsnění. Skelet mechaboxu je čínské produkce, přičemž v Polsku do něho nainstalovali vlastní díly. Ty působí pěkným dojmem, nápis Mancraft Airsoft na eloxovaném povrchu to jen umocňuje. Hezké.

Co je ovšem zarážející, žádný z dílů od Mancraftu není dodáván s návodem. Musíte si tedy poradit sami a případně se ptát a ptát.

Montáž

Čekáte procházku růžovým sadem, že jen vložíte spoušť do mechaboxu, mechabox do těla, zbraň do kufru a vyrazíte na akci? Omyl. Pokročilé znalosti servisu potřebujete stejně, jako byste montovali CNC mechabox, jen, jak už bylo zmíněno, nemusíte zde odlaďovat další díly, tudíž se nemusíte párat s AOE u pístu, zprovozněním jednotlivých ran atd. Jednoduché to ale také není.

Ilustračné foto.

U spouště přišel první problém. Mancraft jsou svým způsobem průkopníci a garážoví technici, podobně jako my, kteří doma servisujeme. Proto platí co kus, to originál. U mého kusu byla nevhodně umístěna kostka s tlačítkem, do něhož má tlačit spoušť. Byla příliš daleko, což v praxi znamenalo, že spoušť dostatečně nedosáhla na tlačítko, zbraň nevystřelila a místo toho se tlačítko zaseklo v mezipoloze, kde akorát unikal vzduch. Nezachránilo to ani zvětšení spouště navařením materiálu (výhoda SHS ocelové spouště). Z tohoto důvodu bylo nutné vyšroubovat červíky, co kostku drží v mechaboxu a jelikož je kostka přilepená, opatrně ji odlepit a umístit do správné polohy.
K těm červíkům se ještě vrátím. Je jich osm a jsou rozesety kolem kostky tak, aby ji ustavily na svém místě, kostka k nim není přišroubovaná! Dost neprofesionální.

Posunutí o 1mm problém vyřešilo a zbraň již tak je střelbyschopná. Chod spouště je velmi dlouhý, ale nevadí to. Je to jen o zvyku a na rozumném výkonu ta spoušť ani není tuhá.

Následovala montáž do těla. Jelikož výrobce montuje set do různých značek skeletů, je možné, že u vás bude mít montáž jiný průběh než u mě.

Mancraft vyrábí set přímo pro SR-25. Nejde však o prodlouženou verzi 2, jak je u této pušky zvykem, ale o klasickou v.2, která je vpředu nastavena válcovitou redukcí. Do těla PJ (A&K) sedl vcelku slušně- do loweru pasuje výborně, na upper má ale široké boky a proto bylo nutné upper v nejužším místě mírně zbrousit. Následně už set v těle seděl.

Drobný nedostatek je u pažby. Prodloužená verze 2 je delší nejen vpředu, ale i vzadu. Klasická je ovšem kratší. Šroub, který prochází skrz pažbu a chytá se do trnu pružiny je dostatečně dlouhý na chycení se v prodloužené v.2, na klasiku je ale krátký. Malé překvapení, ale nic, co by podložka s matkou nevyřešila- a z nevýhody je tak rázem výhoda, jelikož pro vyjmutí mechaboxu nemusíte odstraňovat pažbu.
Jelikož zbraň neobsahuje motor, nemusíte do pažbičky přišroubovávat krytku. Já to ale udělal z důvodu zpevnění, aby pažbička nepraskla např. po pádu na zem. Šroub na regulaci přítlaku byl odstraněn a hadice tak vede vzniklým otvorem.

Osa mechaboxu vyšla slušná i bez podkládání čehokoliv. Délku trysky si můžete nastavit podložkami, popř. vložit trysku jinou, ale nebylo to nutné, protože délkově seděla. Komora byla zvolena Pro-win, guma PDI a hlaveň KM Head- bylo tedy vsazeno na japonskou kvalitu, přestože Pro-win komory se poslední dobou moc nedaří.

Střelba

Přišla hodina H a zbraň byla připravena ke střelbě. Jak si tedy vedla a s jakým výkonem?
Zdá se, že úsťová rychlost se dá ladit takřka libovolně. Upřímně, tak libovolné to není. Mancraft regulátor není nejpřesnější a regulace je spíše skoková, zhruba po 10 m/s, což stačí, ale zkrátka jsem čekal nastavení plynulé. Výkon se nastavuje šroubem na vrchu regulátoru. Čím níže je, tím je výkon vyšší. Když šroubujete regulátor na lahev, mějte nastavovací šroub co nejvíce povolený (ovšem ne vytažený). Dále je nutné dodat, že přiložený červík musíte zašroubovat do závitu uvnitř regulátoru- je nutný ke stlačení ventilu lahve. Nesmíte ho ale zašroubovat celý, musí trochu vylézat, přičemž na ideální počet otáček si musíte přijít sami.
Jakmile zapojíte lahev s regulátorem, ozve se cvaknutí a můžete střílet. Výkon lze nastavit zhruba od 140 m/s do 210 m/s, záleží i na délce hlavně (zde 509 mm). Horní mez výkonu ale rozhodně nedoporučuji! Nejen kvůli bezpečnosti. Úsťová rychlost je při takovém tlaku už velice nestabilní (klidně i 10 m/s rozdíl mezi jednotlivými výstřely), což znamená, že zbraň nebude přesná. Navíc je spotřeba vzduchu poměrně vysoká. Ideální kompromis, kdy chcete vysoký výkon, ale stabilní úsťovou rychlost a nízkou spotřebu, se nachází kolem 165 m/s (těsně před začátkem zeleného pole regulátoru, úsťová rychlost u vás se může lišit), což je i tak dost silné. Na tomto výkonu bude fungovat právě tato SR-25. Pro střelbu byly zvoleny kuličky o hmotnosti 0,40g. Dostřel je na takové úrovni, jakou byste u této zbraně čekali; dobrý střelec tak může být postrachem AEG, protože bude mimo jejich dostřel.

Standardní 48ci láhev, prodávaná ve většině obchodů, kde mají i HPA, pak při tomto výkonu může vydržet i více než 1000 výstřelů. Jelikož se jedná o poloautomatickou odstřelovací pušku, neměl by být problém přežít víkendovou akci s jednou lahví.

Ilustračné foto.

Uvítal bych možnost začít na nižším výkonu- ne každý chce odstřelovací pušku.

Bezpečnostní výstraha: Nikdy po střelbě neodpojujte lahev dříve, než vyjmete zásobník a vystřelíte kuličku z komory. Jakmile tlak přestane působit, píst se vrátí vpřed jako při výstřelu. Pokud bude v komoře kulička, k výstřelu dojde. Ačkoliv rána není zdaleka tak razantní (jde o zbytkový vzduch), dejte si na to pozor.

Závěrem

Firmě Mancraft se povedlo zasáhnout díru na trhu a jejich sety bych doporučil těm, kteří chtějí spíše DMR a na manuální odstřelovací pušku se necítí. Pořizovací náklady jsou poměrně vysoké, avšak to je vykompenzováno téměř žádnými v budoucnu.

Vyrábí se i sety pro manuální pušky (mimochodem, jsou levnější, než tyto pro AEG), tam je ale použití diskutabilní. Například VSR-10 je možné postavit na stejný výkon i v manuálu a proto bych HPA používal jen do pušek, kde je ladění výkonu horší, např. L96 AW (krátký chod pístu) nebo do SVD, které z manuálu přestavíte na poloautomat.

Revoluční set určitě není. Má svoje výhody, ale i nevýhody a AEG tak nepřevyšuje, spíše je alternativou. Je tak na hráči, ať si vybere, co je mu bližší. Díky nastavitelnému výkonu se můžete účastnit jak akcí s limitem výkonu, tak neomezených s jednou zbraní, a případná porucha bude spíše záležitostí těsnícího kroužku.

Klady

 • Nastavitelný výkon
 • Použitelnost bez ohledu na teplotu
 • Relativně levné oproti konkurenci, minimální budoucí náklady
 • Výborná volba pro ostrostřelce
 • Jednoduchost systému
 • Používá AEG trysky, které si můžete vyměnit

Zápory

 • Problém s nezodpovědnými hráči
 • Garážové zpracování setů
 • Nepřesný regulátor
 • Vyšší pořizovací cena (hlavně podružné náklady- lahev, sumka na ni atd.)
 • Hadice trčící ze zbraně

Autor: Michal Zaťko

Foto: autor

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem