TCCC v hlavnej úlohe. Vieš, o čo ide?

TCCC alebo v celom názve: Tactical Combat Casualty Care je prvá neodkladná pomoc poskytnutá zranenému vojakovi na bojisku. Ide o americký armádny program, ktorý má za úlohu naučiť vojakov, ako počas boja podať zasiahnutému čo najefektívnejšiu nemedicínsku pomoc. Ráta sa s tým, že raneného nebude možné evakuovať z priestoru ihneď, ak vôbec.

Filozofia TCCC tiež vojakov učí, že počas boja sa prioritne bojuje a v prípade, že je možnosť ošetriť či odtiahnuť zraneného do bezpečia, venujú sa spolubojovníci zranenému.

Program má vlastný algoritmus, podľa ktorého sa riadi. Jeho skratka je MARCH. Používa sa na identifikáciu a liečbu hlavných príčin úmrtia v boji, ktorým sa dá predísť.

Najväčší dôraz sa v tomto prípade kladie práve na zvládnutie zastavenia masívneho krvácania spôsobeného streľbou. Preto pojem „Massive Hemorrhage“ v algoritme zaberá prvé miesto. Zásada vychádza zo štatistík, podľa ktorých je masívne krvácanie najväčším zabijákom na bojisku. Preto sa mu venuje najväčšia pozornosť. Správne nasadiť turniket sebe či ranenému sa považuje za základ. Vyplnenie rany gázou, aby sa únik krvi zmiernil či použitie tlakového obväzu na to nadväzuje.

„Airway control“, čiže uvoľnenie dýchacích ciest, značí kontrolu a zaobstaranie bezpečného prechodu vzduchu do pľúc. Na to nadväzuje pojem „Respiratory support“, ktorý sa stará o ošetrenie poranení zabraňujúcich fungovaniu pľúc. V rámci neho sa vojaci učia ošetrovať napríklad aj pneumotorax. Optimalizácia krvného obehu pacienta sa označuje slovom „Circulation“. Zabezpečuje sa napríklad aj udržiavaním telesnej teploty či položením pacienta na rovinu. S tým súvisí posledný bod zvaný „Hypotermia“, ktorý značí podchladenie.

Našli sme pre vás video od autora Robo Murray Airsoft, ktoré všetky spomínané schopnosti dokonale zobrazuje.

V následnej druhej časti videa môžete vidieť podrobný rozbor prebehnutej akcie. Odborný inštruktor hodnotí predvedenú mieru zvládnutia techník.

 

Autor: Zuzana Michalíková

Foto: archív Respawn

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem

e-shop Outdoor - Tactical - Hunting - Hobby roy.sk 3