Vieš, čo s tvojou zbraňou robí mráz?

Zima je presne tým ročným obdobím, ktoré svojou nevľúdnosťou, mrazivosťou a belosťou častokrát láka hráčov k nadľudským výkonom. Mnohí sa nazdávajú, že práve zima ukáže, kto je tým správnym military nadšencom.

No s nízkymi teplotami sa znižuje alebo úplne nuluje aj výkonnosť airsoftových zbraní. Oslovili sme preto Erika Kóšu, ktorý sa vo veľkom venuje airsoftovým servisom zbraní. Zasvätil nás do toho, ako na zimu reagujú rôzne súčiastky zbrane a rovnako aj ponúkol riešenia na spomenuté problémy.

Treba si primárne uvedomiť jeden základný fakt. Čo sa deje s každým materiálom, keď je zima? Stvrdne a stuhne. Čo je tvrdé, je krehké, a preto sa v zime viac kazia zbrane…

Najčastejší prípad v mínusových teplotách je prasknutý mechabox. Hlavne pri tých lacnejších značkách. Deje sa to aj u značiek, ktoré používajú menej kvalitné mechaboxy. Ale pozor treba dávať aj na iné časti zbrane, tie sa tiež oveľa ľahšie lámu v zime ako vtedy, keď je teplota vyššia aspoň nad desať stupňov Celzia.

Veľmi častým javom je prípad, kedy zbraň nehopuje. Gulička nerotuje a tým rýchlo padá. V zime guma stuhne a nezaberá, prípadne zadusí zbraň. Preto v zimnom období odporúčam voliť mäkké gumičky. Ich tvrdosť by mala byť 50 shore alebo maximálne 60 shore podľa toho, akú silnú zbraň máme. Pri použití kvalitnej gumičky sa aj samotný dostrel zbrane málinko zvýši.

Problém nám dokážu robiť aj takzvané základné batérie NiMh, ktoré v zime trošku protestujú a strácajú kapacitu pomerne rýchlo. Tu radím ísť do líthiových bateriek, konkrétne typu LiPo, ktoré sú dnes už na veľmi dobrej úrovni a sú bezpečné. Zima im neškodí, nevybíja ich a ťahajú celú akciu tak, ako majú. LiPo batérie väčšinou používame dvoj alebo trojčlánkové (7,4 V alebo 11,1 V). Líšia sa aj veľkosťou. Určuje ju hlavne kapacita batérie, napríklad 1200 mAh. Pre základné zbrane, ku ktorým je dodávaná 8,4 V nimh batéria odporúčam ako ekvivalent 7,4 V. Na LiPo batériách máme ešte jedno dôležité označenie a to je C. Napríklad 25 C alebo 15 C nám udáva vybíjací prúd batérie. To značí množstvo prúdu, ktorý batéria dokáže dať zo seba za určitý čas. Čím je hodnota C vyššia, tým je baterka silnejšia a dokáže rýchlejšie potočiť motor.

Plynové zbrane v zime neodporúčam používať tak isto, ako to neradí ani výrobca. Ale ak už, tak je nutné vymeniť hop gumičku tak, ako pri elektrických zbraniach na najmäkšiu možnú. Zbraň treba mazať kvalitným olejom (napríklad silikónovým). Mazať odporúčam tak, aby zbraň neplávala v oleji, len aby bol mastný povrch súčiastok. Veľa ľudí zbraň zaplavuje olejom, čo robí problémy. V žiadnom prípade však nie je potrebné mazať hop gumičku a hlaveň! V zime tiež používame troška silnejší plyn s vyšším tlakom z toho dôvodu, lebo tlak plynu v zime klesá a tým pádom sa znižuje aj výkon zbrane. Niekedy prestáva fungovať úplne. To isté platí aj pri tesneniach v plynovke či záveroch. Oveľa častejšie sa tieto súčiastky kazia v zime, ako keď je teplo. Vo všeobecnosti je nutné rátať s tým, že kazivosť plynových zbraní v zime enormne narastá.

Praskanie mechaboxov zapríčiňuje aj to, že vzduchotechniky v lacnejších zbraniach netesnia tak, ako majú a piest dopadá s malým odporom vzduchu vo valci na jeho hlavu. Tým prenáša obrovskú energiu na stenu mechaboxu, kvôli čomu praská. Dá sa tomu predísť tým, že použijeme kvalitnú vzduchotechniku alebo aspoň pretesníme tú starú. Potom sa ale stáva to, že zbraň, ktorá mala 400 FPS má zrazu 450 FPS, lebo vzduch neuniká mimo valca, ale všetko ide cez trysku do hlavne. Tu sa môže dať aj slabšia struna, čo nám zase zvýši životnosť zbrane.

Keď už má niekto rozobratú zbraň, oplatí sa dať do mechaboxu aj kvalitné ložiská a vypodložiť.  Ložiská sa vyberajú podľa rôznych faktorov. Prvým je kadencia, čiže rýchlosť streľby zbrane. Tá sa udáva ako rpm (rate per minute). Ďalším kritériom je sila struny a aj veľkosť priemeru daného ložiska. Pri väčšine zbraní, hlavne tých čínskych, sa jedná o 7 mm ložiská, ktoré sú ešte pomerne malého priemeru. Radšej odporúčam použiť kĺzne, ale pri 8 a 9 mm ložiskách sú ideálne guličkové hlavne, ak sa jedná o struny do sily m 130. Pri 7 mm odporúčam guličkové hlavne len do m110.

V prípade strún to neodporúčam veľmi hrotiť. Je dobré sa skôr zamerať na kvalitnú vzduchotechniku a hlaveň. Urobí to viac ako silná struna. Do dvojkových mechaboxov odporúčam strunu o sile maximálne m110 – m120. Do trojkových mechaboxov sa môžu dať aj struny so silou m130 a to kvôli tvaru a hrúbke steny mechaboxu. Pri m 130 a vyššie treba používať aj záťažové motory a kvalitné prevody, inak to batéria nepotiahne. Či je motor záťažový alebo nie je, rozoznáme zatočením pastorku. Ak sa točí ťažko, znamená to, že je tam silný magnet a motor tak potiahne silnejšiu strunu. Pri výmene struny za silnejšiu alebo už len kvôli životnosti, odporúčam vymeniť aj piest. Ideálne za ten s celkovým ozubením.

 

Autorom odborného článku je Erik Kóša, ktorý sa venuje servisu airsoftových zbraní. Ak ťa viac zaujíma jeho práca, nájdeš ho kliknutím TU.

Autor: Erik Kóša

Titulná foto: Tomáš Michalík

Foto v článku: Erik Kóša

 

P.S.  Ak sa vám tento článok páčil, kliknite na páči sa mi, aby ste na neho upozornili vašich priateľov na FB. 

Ďakujem